Volley League : «Χτίζει» σερί περνώντας και από τη Νέα Σμύρνη ο ΠΑΟΚ

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Volley League ανδρών ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας του Μίλωνα με 0-3, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής.

Δυναμικά ξεκίνησε ο “δικέφαλος” στο πρώτο σετ, παίρνοντας προβάδισμα από νωρίς, 8-12. Η διαφορά συνέχισε να βρίσκεται σε υψηλά επίπεδα, με τους Ράπτη και Σκρέντου να ανεβάζουν τον δείκτη, 10-15. Στην τελική ευθεία ο ΠΑΟΚ ήταν σοβαρός, μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στον Μίλωνα, 11-18. Αυτή η διαφορά έδωσε στον ΠΑΟΚ τον πρώτο λόγο για το σετ, το οποίο κατέκτησε εύκολα με 15-25, 0-1.

Ισορροπημένη ήταν η εικόνα στο δεύτερο σετ, με τον Δικέφαλο να έχει μία μικρή διαφορά στου πρώτους πόντους, 7-9. Η διαφορά μπορεί να αυξήθηκε στη συνέχεια, 11-14, ωστόσο ο Μίλωνας με 3-0 σερί έφερε το σετ στα ίσια, 14-14. Ο Δικέφαλος πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ, 16-18, ωστόσο οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή, 20-19. Ο Μιλενκόσκι κάλεσε σ’ εκείνο το σημείο τάιμ-άουτ, το οποίο λειτούργησε ευεργετικά, καθώς ο ΠΑΟΚ επιστρέφοντας από αυτό έκανε 0-3 σερί, παίρνοντας και πάλι το προβάδισμα, 20-22. Στην τελική ευθεία του σετ οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με κοινή αφετηρία, 23-23, ωστόσο ο ΠΑΟΚ με σερί 0-2, κατέκτησε και το δεύτερο σετ, κάνοντας το 0-2.

Έχοντας την ψυχολογία υπέρ του από την κατάκτηση του δεύτερου σετ, ο ΠΑΟΚ μπήκε δυναμικά και στο τρίτο σετ, θέλοντας να τελειώσει το παιχνίδι. Ο Δικέφαλος πήρε από νωρίς την διαφορά υπέρ του, 5-9, την οποία συνέχισε να αυξάνει με την πάροδο του σετ, 8-13. Με τον Βαν Ντεν Ντρις να είναι σε πολύ καλή μέρα, ο ΠΑΟΚ συνέχισε να έχει μία ικανή διαφορά υπέρ του, 11-18. Στη συνέχεια ο Μίλωνας αντέδρασε μειώνοντας την διαφορά, 15-19, με τον Γιόσκο Μιλενκόσκι να καλεί σε τάιμ-άουτ. Ο ΠΑΟΚ κάνοντας διαχείριση του προβαδίσματος, κατέκτησε και το τρίτο σετ, φεύγοντας από τη Νέα Σμύρνη με το τρίποντο, 0-3.