Handball Premier : Μεγάλη νίκη της Πυλαίας, 22-21 τον ΠΑΟΚ (vid)

Πολύ σημαντική νίκη για την Πυλαία, στην προσπάθεια που κάνει να παραμείνει στη Hanball Premier. Μετά από ένα δραματικό σε εξέλιξη παιχνίδι, επικράτησε με 22-21 του ΠΑΟΚ και έφτασε του 13 βαθμούς, τρεις περισσότερους από τα Βριλήσσια.

Ο ΠΑΟΚ ήταν εκτός κλίματος στο παιχνίδι, κι αυτό φάνηκε από την αρχή όταν οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά 5-2. Η ομάδα της Πυλαίας μάλιστα συνέχισε να έχει το προβάδισμα καθ όλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης, οι συνεχείς διαμαρτυρίες του πάγκου του ΠΑΟΚ για τις αποφάσεις των διαιτητών, έφεραν την αποβολή του εφόρου του Δικεφάλου, Δημήτρη Χασεκίδη. Το πρώτο μέρος μετά από γκολ του Νικολαΐδη τελείωσε στο 11-8.

Δυναμικό ήταν το ξεκίνημα του ΠΑΟΚ στο δεύτερο μέρος, καθώς μπορεί να δέχτηκε γκολ στα πρώτα δευτερόλεπτα, 12-8, ωστόσο με συνεχή αντεπίθεση έφερε το παιχνίδι στα ίσια, 12-12. Με τις άμυνες των δύο ομάδων να κυριαρχούν στο παιχνίδι, το σκορ παρέμενε σε χαμηλά επίπεδα, καθώς το θέαμα μπορεί να ήταν φτωχό ωστόσο οι «μάχες» ήταν… ομηρικές. Ο Δικέφαλος με γκολ του Παπάζογλου πέρασε μπροστά, 16-17, ωστόσο η Πυλαία έκανε την ανατροπή, 18-17.

Στο τελευταίο πεντάλεπτο το σκορ ήταν 19-17 υπέρ των γηπεδούχων, με τον Τζωρτζίνη να μειώνει σε 19-18. Σ’ ένα παιχνίδι λεπτομερειών, οι γηπεδούχοι ανέβασαν και πάλι την διαφορά στα δύο γκολ, 20-18, με τον Ελευθεριάδη από το σημείο του πέναλτι να μειώνει, 20-19. Στο τελευταίο λεπτό, οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά μ’ ένα τέρμα, 21-20 και πέτυχαν το καθοριστικό στα 30 δεύτερα πριν το τέλος.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 5-2, 7-3, 8-4, 10-5, 11-8 (ημχ), 12-10, 13-13, 15-15, 17-17, 18-17, 22-21
Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας, Κόκκινη: 24:54 Χασεκίδης (συνοδός ΠΑΟΚ), Δίλεπτα: 3-4, Πέναλτι: 2/3-3/3

ΑΕΣΧ Πυλαίας (Ανανιάδης): Μπαμπατζανίδης, Ζαφείρης 1, Μανωλούδης 5, Αντωνιάδης 2, Μέτσης 1, Καραγκιοζόπουλος 4, Αθανασιάδης, Μοϊσίγεφ, Μπάτζιος 1, Αλεξανδρίδης 1, Κυριακίδης, Γιορανίδης 1, Αλατσατιάνος, Σεϊρεκίδης 4, Παλάσκας 1, Σιγγιρίδης 1.

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκιγκοφ, Δούγιας, Ελευθεριάδης 6, Τσαμουρίδης 1, Νικολαϊδης 3, Παπαζογλου 3, Βελισσαρίου, Αποστόλου 2, Α. Τριανταφυλλίδης 1, Μοισίλοφ, Κουκμίσης 3, Καβουσανάκης, Δ. Τριανταφυλλίδης, Λαδάκης 1, Τζωρτζίνης 1, Γιαβασίδης.