Serie A : Επιτέλους νίκη για τη Λάτσιο, κι άλλη γκέλα η Φιορεντίνα (vids)

Με τον Ιμόμπιλε να σκοράρει δύο φορές, η Λάτσιο νίκησε με 2-0 εκτός έδρας τη Σαλερνιτάνα και συνεχίζει με στόχο την έξοδο στο Champions League.

Με τον Πάουλο Σόουζα να κάνει το ντεμπούτο του στον πάγκο των γηπεδούχων, γεγονός που έφερε ενθουσιασμό, το παιχνίδι αναμενόταν πιο δύσκολο για τους Λατσιάλι και όντως στο πρώτο ημίχρονο τα πράγματα δεν πήγαιναν καλά για αυτούς. Η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι είχε διάθεση αλλά δεν είχε καθαρό μυαλό και χώρους, με αποτέλεσμα να δυσκολεύεται να φτιάξει φάσεις για γκολ.

Για την ακρίβεια, η καλύτερη ευκαιρία του πρώτου μέρους, το οποίο ολοκληρώθηκε με το 0-0 να μην έχει αλλάξει, ήταν αυτή του 27ου λεπτού, όταν ο Βεσίνο έγινε κάτοχος της μπάλας στην καρδιά της περιοχής και πήγε για το γκολ, αλλά ο Ντανίλιουτς πρόλαβε να παρέμβει και να τη στείλει κόρνερ.

Η Φιορεντίνα δεν είναι καθόλου καλή στη φετινή Serie A και η επιβεβαίωση ήρθε και στο 1-1 με την Εμπολι, όπου φλέρταρε με την ήττα.

Με ψυχολογία μετά την εντυπωσιακή εκτός έδρας νίκη επί της Μπράγκα στο Europa Conference League, όλοι περίμεναν ότι οι Βιόλα θα έμπαιναν δυνατά στο ματς με στόχο να βάλουν βάσεις νίκης από νωρίς. Τα πράγματα, όμως, δεν έγιναν έτσι… Η ομάδα του Βιτσέντσο Ιταλιάνο ήταν φλύαρη και τελικά αντί να προηγηθεί βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 29′, όταν από το λάθος του Αμραμπατ ο Καπούτο έδωσε στον Καμπιάγκι, ο οποίος εκτέλεσε τον Τερατσάνο για το 0-1.

Και από εκεί και πέρα ένας μικρός χαμός: Γκολ της Φιορεντίνα στο 37′ με τον Μπαράκ αλλά ακύρωση για επιθετικό φάουλ του Γκονζάλες, τραυματισμός του Μιλένκοβιτς και αποχώρησή του στο 39′ (μπήκε ο Ιγκόρ), δεύτερο γκολ για την Εμπολι στο 45′ με τον Καπούτο αλλά το VAR έδειξε οφσάιντ και ακυρώθηκε.