Bundesliga : Συνέχεια στο σερί για τη Ντόρτμουντ, πήρε το ντέρμπι η Λειψία (vids)

Στην κορυφή της Bundesliga -έστω προσωρινά- ανέβηκε η Ντόρτμουντ, που πέρασε νικηφόρα από το PreZero χάρη στο γκολ του Μπραντ. Σπουδαίο τρίποντο και για τη Λειψία, που με δύο τέρματα στο πρώτο ημίχρονο, έβαλε τις βάσεις για την επικράτηση κόντρα στην Άιντραχτ.

Το συγκλονιστικότερο πρωτάθλημα της Bundesliga τα τελευταία χρόνια συνεχίζεται. Η Ντόρτμουντ κατάφερε να περάσει από την έδρα της Χοφενχάιμ με 1-0 χάρη στο γκολ του Γιούλιαν Μπραντ λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου και έφτασε τους 46 βαθμούς και την πρώτη θέση της βαθμολογίας, αφήνοντας πίσω την Μπάγερν Μονάχου και την Ουνιόν Βερολίνου που παίζουν μεταξύ τους αύριο Κυριακή (26/02).

Άλμα τετράδας για την Λειψία που επικράτησε δύσκολα της Αϊντραχτ Φρανκφούρτης με 2-1, ενώ την ίδια ώρα η Χέρτα Βερολίνου βγήκε εκτός της ζώνης του υποβιβασμού μετά το 2-0 επί της Άουγκσμπουργκ.

Στη Βρέμη, η παρουσία των Βασίλη Λαμπρόπουλου και Κώστα Σταφυλίδη στην ενδεκάδα της Μπόχουμ δεν βοήθησε για να αποτραπεί η ήττα 0-3 από τη Βέρντερ. Ο πρώτος αντικαταστάτης στο ημίχρονο, ο δεύτερος αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι.