Premier League : Καταιγιστική η Σίτι στο Vitality (vid)

Κανένα περιθώριο δεν άφησε στη Μπόρνμουθ η Μάντσεστερ Σίτι, πετυχαίνοντας τρία γκολ από το ημίχρονο.

Για περίπου 2,5 ώρες παρέμεινε στο +5 από τη Μάντσεστερ Σίτι η Άρσεναλ, καθώς η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα συνέτριψε με 4-1 την Μπόρνμουθ εκτός έδρας και μείωσε ξανά στους δύο βαθμούς από την κορυφή της βαθμολογίας της Premier League – με ένα ματς περισσότερο.

Οι «πολίτες» πήραν το προβάδισμα στο 15ο λεπτό, με τον Άλβαρες να σκοράρει από κοντά μετά από δοκάρι σε προσπάθεια του Χάαλαντ.

Ο Νορβηγός ήταν αυτός που διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 29’ χάρη σε κατέβασμα πάρε-βάλε του Φόντεν, ο οποίος με τη σειρά του ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0!

Ήταν στο 45’, όταν εκμεταλλεύτηκε ένα από τα πολλά λάθη των γηπεδούχων στην άμυνα για να βγει τετ α τετ με τον Νέτο και να βάλει κι αυτός το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με νέο γκολ για τη Σίτι, με το σουτ του Άλβαρες να κοντράρει στον Μέφαμ και να καταλήγει στα δίχτυα των γηπεδούχων στο 51’.

Το γκολ της τιμής ήρθε από πλευράς Μπόρνμουθ στο 83’ με κοντινό βολέ του Λέρμα.