Premier League : Μεγάλο “διπλό της Άρσεναλ στο King Power, “βαριά” ήττα της Νότιγχαμ (vid)

Με αέρα ομάδας που πάει για το πρωτάθλημα, η Άρσεναλ πήρε σπουδαίο τρίποντο μέσα στην έδρα της Λέστερ.

Οι «κανονιέρηδες» δεν ήταν εντυπωσιακοί, αλλά με σοβαρότητα και χάρη στην εκτελεστική ικανότητα του Μαρτινέλι, πήραν αυτό που ήθελαν από το σημερινό παιχνίδι. Με αυτή τη νίκη, η ομάδα του Αρτέτα έφτασε τους 57 βαθμούς και παραμένει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Η Λέστερ δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού να γίνει απειλητική. Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ήττα για τις «αλεπούδες» που έμειναν στην 14η θέση της βαθμολογίας.

Σε κακό απόγευμα βρέθηκε η Νότιγχαμ Φόρεστ και σε εξαιρετικό η Γουέστ Χαμ, η οποία νίκησε τους Ρεντς με 4-0 εντός έδρας. Η ομάδα του Μόγιες μπήκε εξ αρχής πολύ δυνατά στο ματς, αλλά μπόρεσε να ανοίξει το σκορ στο 70ο λεπτό, έχοντας σπαταλήσει αρκετές ευκαιρίες πριν από εκείνο το σημείο. Ο Ινγκς έκανε το 1-0 και δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Το πανέμορφο πλασέ του Ράις στο 78′ κατέληξε στα δίχτυα για το 3-0 και στο 85′ ο Αντόνιο έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα. Με το τρίποντο αυτό τα Σφυριά ανέβηκαν στη 16η θέση, με τη Φόρεστ να παραμένει στη 13η στο +4 από την επικίνδυνη ζωνή.

Ιδανικό ήταν το ντεμπούτο του Χάβι Γκράθια στον πάγκο της Λιντς, με τα Παγώνια να επικρατούν με 1-0 της Σαουθάμπτον εντός έδρας και να… αναπνέουν, βρισκόμενα πλέον εκτός της ζώνης του υποβιβασμού, στο +1 από την Έβερτον. Οι Άγιοι από την άλλη «βυθίζονται» μιας και παραμένουν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε στο 77ο λεπτό ο Ζούνιορ Φίρπο εκτελώντας ψύχραιμα εντός περιοχής.