Handball Premier : Επέστρεψε στις νίκες και εξασφάλισε την τρίτη θέση ο ΠΑΟΚ

Επιστροφή στις νίκες για τον ΠΑΟΚ στην 20η αγωνιστική της Handball Premier, καθώς επικράτησε 29-26 του Αερωπού Έδεσσας στο «Σπίτι του Χάντμπολ».

O «Δικέφαλος» του Βορρά έφτασε τους 31 πόντους στην 3η θέση, ενώ ο Αερωπός Έδεσσας έμεινε στους 18 πόντους στην 7η θέση.

«Μουδιασμένο» ήταν το ξεκίνημα του ΠΑΟΚ στο πρώτο δεκάλεπτο, επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα, 1-4. Με καλή άμυνα και σωστές αποφάσεις στην επίθεση, ο Δικέφαλος χρειάστηκε πέντε μόλις λεπτά για να ισοφαρίσει, 4-4, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ μέχρι και το 25′, 10-10. Στο τελευταίο πεντάλεπτο, ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοση του και πήρε το προβάδισμα, 13-11, με αυτό να είναι και το τελικό σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Δικέφαλος δεν έχασε καθόλου το προβάδισμα, κρατώντας τον Αερωπό σε απόσταση δύο τερμάτων για τα πρώτα 15 λεπτά. Στην τελική ευθεία ο ΠΑΟΚ πήρε σημαντικό προβάδισμα στο σκορ, μεταφέροντας το άγχος στους παίκτες του Αερωπού, 24-19. Κάνοντας σωστή διαχείριση του προβαδίσματος, οι «ασπρόμαυροι» διατηρήσαν την διαφορά… ασφαλείας μέχρι το τέλος, κερδίζοντας το παιχνίδι με 29-26.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 1-4, 4-4, 8-8, 10-10, 13-11 (ημχ), 14-12, 17-15, 20-18, 24-19, 26-22, 29-26
Διαιτητές: Κινατζίδης- Φωτακίδης, Δίλεπτα: 5-2, Πέναλτι: 2/3-5/7

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκιγκοφ, Δούγιας, Ελευθεριάδης, Τσαμουρίδης, Νικολαϊδης 2, Παπαζογλου 6, Βελισσαρίου, Αποστόλου 1, Α. Τριανταφυλλίδης, Μοισίλοφ, Τσαναξίδης 4, Κουκμίσης 5, Καβουσανάκης, Δ. Τριανταφυλλίδης 3, Λαδάκης 7, Τζωρτζίνης 1.

Αερωπός Έδεσσας (Τούτσης): Κωστακίδης 6, Τσέλιος 2, Γιοβάνοβιτς 1, Μήγγας, Τοτίδης, Κράλλης 2, Σεμεντσένκο, Βέρεμτσουκ, Κουκουτσίδης 2, Μποκάρεφ 4, Νέλσον 1, Γιαννούσης, Μπούλκιν 6, Γεωργαλής, Παπαγιάννης 2, Μαρίνος.