Premier League : Κρατά την 4η θέση η Τότεναμ, “βύθισε” κι άλλο την Τσέλσι (vid)

Πολύ σημαντική νίκη σήμερα για την Τότεναμ, που με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, νίκησε στο ντέρμπι του Λονδίνου την Τσέλσι και αύξησε τη διαφορά από την 5η Νιουκάστλ στους τέσσερις βαθμούς.

Το 2-0 επί της Τσέλσι όχι μόνο διατήρησε την ομάδα του Αντόνιο Κόντε σε τροχιά Champions League, αλλά άφησε τους “μπλε” ακόμα πιο μακριά από τη διεκδίκηση κάποιου ευρωπαϊκού εισιτηρίου έπειτα από 25 αγωνιστικές στην Premier League.

Ο αγώνας ήταν ισορροπημένος αν και οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι στο 1ο ημίχρονο. Η μη αποβολή του Χακίμ Ζιγές στις καθυστερήσεις (ο διαιτητής είδε τη φάση στο VIDEO κι άλλαξε την απόφασή του) διατήρησε αυτήν την ισορροπία, αλλά όχι για πολύ.

Με την έναρξη του 2ου μέρους, ο Όλιβερ Σκιπ πέτυχε το πρώτο τέρμα του με τη φανέλα της Τότεναμ κι έδωσε ώθηση στην ομάδα του να κυνηγήσει κι άλλο γκολ. Ο Γκράχαμ Πότερ έκανε την πρώτη επιθετική αλλαγή (είχε βάλει τον Γουεσλέ Φοφανά στο 19′ λόγω τραυματισμού του Τιάγκο Σίλβα) ήταν ο Ντένις Ζακάρια και ο Μέισον Μάουντ, χωρίς αποτέλεσμα.

Ο Χάρι Κέιν από κοντά έκανε το 2-0 στο 82′ και η είσοδος των Μιχάιλο Μούντρικ και Πιερ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ δεν έφερε αποτέλεσμα για την Τσέλσι, που παρέμεινε για έκτο σερί παιχνίδι χωρίς νίκη σε όλες τις διοργανώσεις.

Τότεναμ (Αντόνιο Κόντε): Φόρστερ, Ρομέρο, Ντάιερ, Λενγκλέ, Έμερσον, Ντέιβις, Χόιμπεργκ, Σκιπ, Κουλουσέφσκι (79΄Σον), Ριτσάρλισον (89′ Πόρο), Κέιν

Τσέλσι (Γκρέιαμ Πότερ):Κέπα, Τζέιμς, Τιάγκο Σίλβα (19′ λ.τ. Φοφανά), Κουλιμπαλί, Τσίλγουελ, Έντσο Φερνάντες, Λόφτους Τσικ (62′ Μάουντ), Στέρλινγκ (83′ Ομπαμεγιάνγκ), Ζοάο Φέλιξ (83′ Μούντρικ), Ζίγιεχ (62′ Ζακάρια), Χάβερτς