Προσπάθησε για την ανατροπή στο τέλος ο Παναθηναϊκός αλλά υπέστη νέα ήττα (vid)

Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στην Εφές, στην ”σκιά” της εθνικής τραγωδίας στα Τέμπη. Το τελικό 82-87 ήρθε σχετικά δύσκολα για τους πρωταθλητές, που πλέον μετρούν 13 νίκες σε 25 ματς.

Κλάιμπερν, Λάρκιν και Μπράιαντ έδειξαν τον δρόμο στους Τούρκους με 53 πόντους, για τη δεύτερη σερί νίκη τους. Όσο για τους πράσινους, έχουν ρεκόρ 8-18 με πέντε σερί ήττες, παρά το ρεκόρ σεζόν του Γκριγκόνις (23 πόντοι).

Οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν χωρίς τους Αγραβάνη και Γκουντάιτις, ενώ οι φιλοξενούμενοι χωρίς τον Μίτσιτς.

Αξίζει να αναφέρουμε πως ο Παναθηναϊκός τίμησε με τον δικό του τρόπο την μνήμη των θυμάτων στα Τέμπη.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα το ματς και προηγήθηκε άμεσα με 10-6. Ζίζιτς και Κλάιμπερν ήταν οι μόνοι που σκόραραν για την Εφές. Αυτοί οι δυο ήταν και ο λόγος που οι Τούρκοι προσπέρασαν στο σκορ, έστω και για λίγο με 14-15, πριν οι γηπεδούχοι αντιδράσουν εκ νέου και κλείσουν τη πρώτη περίοδο στο +3 (21-18).

Οι πράσινοι είχαν… κέφια από τα 6,75μ. και έφτασαν ακόμα και στο +7 (32-25) με τον Γκριγκόνις (8 πόντοι) να είναι ο ”παράγοντας Χ” για τον Παναθηναϊκό. Η Εφές, όμως, έτρεξε με τον Κλάιμπερν (15 πόντοι) και πήρε προβάδισμα με 0-8 (34-36). Ο Τόμας σκόραρε για το ”τριφύλλι” για το 39-36, αλλά ο Λάρκιν ήταν άπιαστος για το 40-43 στο ημίχρονο.

Το δεύτερο μέρος δεν ξεκίνησε καθόλου καλά για τον Παναθηναϊκό. Κι αυτό γιατί ο Λάρκιν συνέχισε από εκεί που σταμάτησε και υπέγραψε το 43-54, με τους γηπεδούχους να χρειάζονται πάνω από 4′ για να βρουν εύστοχο σουτ (3/3 βολές). Ο Λι ήταν εκεί, όμως και έκανε το 54-56 (από 46-56), για να ακολουθήσει ένα 0-8 για το +10 (54-64) στο 30′.

Ίδιο σκηνικό και στη τέταρτη περίοδο, με το ”τριφύλλι” να χρειάζεται 3′ για να βρει εύστοχο σουτ (60-72), την ώρα που Κλάιμπερν και Λάρκιν έκαναν μεγάλη ζημιά για το 60-76. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μειώσει σε 73-77 με Γκριγκόνις και Λι. Ο τελευταίος αστόχησε σε τρίποντο στο 39′ (73-79), ο Ζίζιτς σκόραρε και κάπως έτσι η Εφές πήρε τη νίκη με 82-87.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 40-43, 54-64, 82-87