Basket League : Πήρε τη νίκη και τη διαφορά ο Προμηθέας κόντρα στον ΠΑΟΚ

Επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα για τον Προμηθέα που σημείωσε την έκτη του νίκη στα επτά τελευταία του παιχνίδια καθώς επικράτησε στην Πάτρα του ΠΑΟΚ με 90-69 για την 17η αγωνιστική της Basket League.

Παράλληλα απέκτησε προβάδισμα στη μάχη για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στην οκτάδα καθώς αφενός προσπέρασε στη βαθμολογία του Θεσσαλονικείς, αφετέρου κάλυψε τη διαφορά από την ήττα του πρώτου γύρου.

Πλέον ο Προμηθέας έχει ρεκόρ 10-7 παραμένοντας σε τροχιά πρώτης τετράδας, ενώ αντίθετα ο ΠΑΟΚ, που είχε για πρώτη φορά στον πάγκο του τον Φώτη Τακιανό, υποχώρησε στο 9-8. Για τους νικητές που τελείωσαν το παιχνίδι με διπλάσιες ασίστ έναντι λαθών (22-11) ο Ντάνγκουμπιτς τελείωσε με 20 πόντους ενώ διψήφιοι ήταν ακόμη οι Τόμανσον (14), Χογκ (11), Κάουαν (11), Κουλμπόκα (10) και Κόντιτ (10). Από την άλλη πλευρά για τους φιλοξενούμενους που είχαν 9/29 τρίποντα, ο Φράνκε σημείωσε 17 πόντους και ακολούθησε ο Χαντς με 13.

Από την αρχή της αναμέτρηση Προμηθέας και ΠΑΟΚ συμβάδιζαν στο σκορ με τους γηπεδούχους να τρέχουν ένα μικρό σερί 6-0 στα μέσα της πρώτης περιόδου με το οποίο κατάφεραν να ξεφύγουν με 16-10 ενώ έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +6 (18-12). Δύο τρίποντα από τους Τόμανσον και Κουλμπόκα, έδωσαν τη δυνατότητα στον Προμηθέα να ξεφύγει με διψήφια διαφορά, ξεφεύγοντας με 26-15, ενώ παρότι ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 26-20, Μουράτος και Τόμανσον με νέα τρίποντα κράτησαν την ομάδα τους σε απόσταση ασφαλείας (34-22 στο 15′). Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με σερί 6-0 μειώνοντας σε 34-28, ενώ στη συνέχεια δύο γρήγορα τρίποντα από τους Ράιλι και Φράνκε έφεραν τις δύο ομάδες σε απόσταση ενός σουτ (36-34) με τους Πατρινούς να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το προβάδισμα των δύο πόντων (41-39).

Οι γηπεδούχοι ωστόσο επέστρεψαν πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος. Μέσα σε τέσσερα αγωνιστικά λεπτά έτρεξαν ένα επιμέρους 11-2 ανεβάζοντας και πάλι το προβάδισμά τους σε διψήφια επίπεδα (52-41). Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει μειώνοντας με το τρίποντο του Φράνκε σε 56-49 έμεινε όμως περίπου τρία λεπτά χωρίς σκορ, με αποτέλεσμα ο Προμηθέας να τρέξει νέο σερί, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο έχοντας ανεβάσει το προβάδισμά τους στο +15 (66-51). Συνεχίζοντας μάλιστα στον ίδιο ρυθμό στην επίθεση, αύξησαν κι άλλο το προβάδισμά τους με τον Μουράτο να ευστοχεί σε τρίποντο και να στέλνει τη διαφορά στους 24 πόντους με το σκορ 77-53, στο 34′. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε μέχρι και το φινάλε με τον Προμηθέα να συντηρεί τη μεγάλη διαφορά και να φτάνει στη νίκη με 90-69.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 41-39, 66-51, 90-69.