LaLiga : “Λαχτάρισε” αλλά πήρε το πολύτιμο τρίποντο η Χετάφε (vid)

Χάρη σε ένα εκρηκτικό πρώτο ημίχρονο, η Χετάφε έβαλε τις βάσεις για μια πολύτιμη νίκη στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στη LaLiga.

Η ομάδα του Κίκε Φλόρες προηγήθηκε 3-0 στο 43′, όμως στο τέλος λίγο έλειψε να πάθει…ζημιά, καθώς η Χιρόνα μείωσε σε 3-2.

Το τελευταίο σφύριγμα όμως, βρήκε τη Χετάφε να πανηγυρίζει ένα “χρυσό” τρίποντο, που τη φέρνει εκτός επικίνδυνης ζώνης. Από την άλλη, οι νεοφώτιστοι έχασαν έδαφος για το…θαύμα της Ευρώπης, ενώ δεν έχουν εξασφαλίσει ακόμη παραμονή.

Ο Ενές Ουνάλ με δύο γκολ (2′-14′ πέναλτι) έδωσε σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του, για να έρθει ο Μαγιοράλ στο 43′ να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 3-0, πριν καν βγει το ημίχρονο.

Η Χιρόνα μπήκε δυνατά στο δεύτερο 45λεπτο, με τον Καστεγιάνος να μειώνει στο 54′ σε 3-1.

Η πίεση των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και στο Γκουτιέρεζ πέτυχε και δεύτερο γκολ για την ομάδα του, 10 περίπου λεπτά πριν το τέλος.

Ακολούθησε ένα…γκραν-γκινιόλ ματς, χωρίς όμως αλλαγή στο σκορ, κάτι που επέφερε πλατιά χαμόγελα στη Χετάφε!

Χετάφε (Κίκε Φλόρες) : Σόρια, Πορτού, Νταμιάν Σουάρεθ (75′ Ιγκλέσιας), Αλντερέτε, Τζένε, Ντουάρτε, Ελ Χαντάντι (75′ Μίγια), Μαξίμοβιτς, Αλγκόμπια (75′ Αλένια), Ουνάλ (88′ Σένε), Μαγιοράλ (89′ Μάτα)

Χιρόνα (Μίτσελ) : Γκαζανίγκα, Χαβιέρ Ερνάντεθ (80′ Στουάνι), Αρναού Μαρτίνεθ (46′ Γκουτιέρες), Χουάνπε (46′ Νταβίντ Λόπεθ), Μπουένο, Ρικέλμε (69′ Ρέινερ), Τσιγκάνκοφ, Μπόρχα Γκαρθία, Αλεΐξ Γκαρθία (46′ Βαλερί Φερνάντεθ), Καστεγιάνος