Volley League : Νίκη παραμονής για τον Πήγασο Πολίχνης

Την 7η νίκη του στο πρωτάθλημα της Volley League πανηγύρισε ο Πήγασος Πολίχνης μετά από ματς θρίλερ τριών ωρών με τον Α.Ο.Π. Κηφισιάς που κρίθηκε στο τάι μπρέικ.

Ο Πήγασος παρότι βρέθηκε να χάνει με 2-1 σετ και 30-29 στο 4ο σετ κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-2 σετ και να προσθέσει στο ενεργητικό του δύο πολύτιμους βαθμούς για την παραμονή στην κατηγορία. Ανέβηκε στους 17 βαθμούς αφήνοντας στους 14 τον Άθλο που αύριο υποδέχεται τον ΠΑΟΚ. Υπενθυμίζεται πως μετά το τέλος της κανονικής περιόδου θα μεταφερθεί στα πλέι άουτ η βαθμολογία των τεσσάρων τελευταίων ομάδων.

Η Κηφισιά παρότι ήταν αδιάφορη βαθμολογικά πάλεψε για να πάρει τη νίκη και μέχρι στιγμής κρατάει τον τίτλο της ομάδας του τάι μπρέικ. Αυτός ήταν ο 7ος αγώνας της Κηφισιάς που κρίθηκε στο τάι μπρέικ και μετράει 3 νίκες και 4 ήττες. Για τον Πήγασο ήταν το 6ο τάι μπρέικ έχοντας 5 νίκες!

Κορυφαίοι του Πηγάσου ήταν οι Μίλης, Μαυροβουνιώτης, Πένα και Κανέλλος ενώ από την Κηφισιά που αγωνίστηκε με λίμπερο τον Κοσμά και από το 3ο σετ επιστράτευσε τον Στιβαχτή ξεχώρισαν οι Οκοσάνοβιτς, Ρέκο Ρικάρντο, ενώ ο Τσέιβερς πιέστηκε στην υποδοχή.

Στο πρώτο σετ του αγώνα η Κηφισιά μπήκε καλύτερα και βρίσκοντας πόντους από τους Ρικάρντο και Οκοσάνοβιτς προηγήθηκε 5-8. Οι «κυανόλευκοι» συνέχισαν να έχουν την υπεροχή και με μπλοκ του Σπηλιώτη έφτασαν στο 6-10.

Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι με τον Προύσαλη στο σερβίς έτρεξαν σερί 4-0 ισοφαρίζοντας 10-10. Η αθηναϊκή ομάδα με μπλοκ του Μαϊκόν πήρε για τελευταία φορά το προβάδισμα 13-15 καθώς στη συνέχεια ο Πήγασος με τον Μπαρέτο προσπέρασαν 16-15. Μάλιστα με τον αθλητή από τη Βενεζουέλα να παίρνει διαδοχικούς άσσους ο Πήγασος έφτασε στο 21-18. Εκεί η Κηφισιά έχασε και τον Γρηγόρη Κοντοστάθη, ο οποίος αποχώρησε με τραυματισμό στο αριστερό πόδι με τον Γιάννη Κοσμά να περνά στη θέση του. Η ομάδα της Πολίχνης έμεινε μπροστά και τελικά πήρε το σετ 25-20 με κόντρα του Μίλη.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν με μεγαλύτερη αποφασιστικότητα στον 2ο σετ και με μπλοκ του Αρμενάκη μπήκαν σε θέση «οδηγού» 4-2, ενώ λίγο αργότερα με κόντρα του Μπαρέτο έφτασε σε νταμπλ σκορ 8-4. Ο Κώστας Χριστοφιδέλης πέρασε στο γήπεδο τον πολύπειρο Στιβαχτή, η Κηφισιά σταδιακά «ανέβασε στροφές» και με τον Ρικάρντο να παίρνει δύο άσσους και μπλοκ από τους Τσέιβερς- Σπηλιώτη διαμόρφωσε το 11-8 σε 11-13. Η Κηφισιά συνέχισε να έχει την υπεροχή και με πιεστικό σερβίς οδήγησε τον Πήγασο σε αρκετά λάθη φτάνοντας στο 14-18.

Η ομάδα της Πολίχνης προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του σετ, η Κηφισιά όμως κράτησε καλά στην υποδοχή, είχε αποτελεσματικό side out και το έκλεισε χωρίς να απειληθεί με 20-25 στην πρώτη της ευκαιρία μετά από άουτ επίθεση του Μπαρέτο.

Με δυνατές «μάχες» στο φιλέ άρχισε το 3ο σετ με τον Πήγασο και την Κηφισιά να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και να φτάνουν μαζί στο 9-9. Το μπλοκ του Μαϊκόν και η πάιπ του Ρικάρντο έδωσαν προβάδισμα στους «κυανόλευκους» 9-11. Στην εξέλιξη του σετ ο άσσος του Τσέιβερς έδωσε σημαντικό προβάδισμα στην Κηφισιά 10-14. Η ομάδα των βορείων προαστίων βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση με τον εντυπωσιακό Οκοσάνοβιτς και άσσο του Ρικάρντο πήρε προβάδισμα ασφαλείας 14-20. Η Κηφισιά συνέχισε να είναι εντυπωσιακή και με απόλυτη κυριαρχία σε όλους τους τομείς πήρε διαδοχικούς πόντους και έκλεισε το σετ με 16-25.

Στο 4ο σετ ο «κεραυνός» του Μίλη από τα 9 μέτρα έδωσε προβάδισμα στον Πήγασο 5-3, όμως η Κηφισιά σπάζοντας μπάλα στο φιλέ με τον Φιλιππακόπουλο και κόντρα του Ρικάρντο ισοφάρισε 5-5. Η Κηφισιά με άσσο του Στιβαχτή και κερδισμένο μπλοκ άουτ του Ρικάρνο που προήλθε από εξαιρετική άμυνα πήρε «αέρα» δύο πόντων 6-8. Οι γηπεδούχοι παίρνοντας πόντο από το μπλοκ μετά από αρκετή ώρα ισοφάρισαν 9-9, όμως και πάλι η αθηναϊκή ομάδα με κόντρα του Τσέιβερς προηγήθηκε 9-11.

Οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεσή τους και με άσσο του Μίλη και μπολκ του Αρμενάκη ανέκτησαν το προβάδισμα στα μέσα του σετ 14-13. Οι γηπεδούχοι με πιεστικό σερβίς αλλά και εκμεταλλευόμενοι τα «κηφισιώτικα» λάθη έφτασε στο 20-15. Η Κηφισιά όμως δεν το έβαλε κάτω παρουσιάστηκε «μεταμορφωμένη» μετά το τάιμ άουτ του Κώστα Χριστοφιδέλη και με σερί 5-0 ισοφάρισε 20-20. Η Κηφισιά μετά από εντυπωσιακό ράλι προσπέρασε 21-22 με επίθεση του Τσέιβερς.

Το φινάλε το σετ ήταν συγκλονιστικό με την Κηφισιά να φτάνει σε 5 περιπτώσεις σε ματς μπολ και τελικά ο Πήγασος να αντέχει και να το κατακτά 32-30 στην 3η ευκαιρία του οδηγώντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Εκεί οι γηπεδούχοι με «όπλο» το μπλοκ μετέτρεψαν το 2-2 σε 6-2 παίρνοντας σαφές προβάδισμα. Στον καλύτερο πόντο του αγώνα το εκπληκτικό πλασέ του Στιβαχτή κράτησε στο σετ την Κηφισιά μειώνοντας 7-4, ενώ οι δύο ομάδες άλλαξαν πλευρά με το σκορ στο 8-4. Ο Πήγασος συνέχισε να έχει την υπεροχή και με άσσο του Κεσεσίδη έφτασε σε νταμπλ σκορ 10-5. Η Κηφισιά έκανε την ύστατη προσπάθεια να επιστρέψει στη διεκδίκηση του σετ μείωσε 13-10 με άσσο του Τσέιβερς, όμως ο Πήγασος το έκλεισε 15-11 εκμεταλλευόμενος το δεύτερο ματς μπολ.

Διαιτητές: Δανιηλίδου, Βασιλειάδης, Παρατηρητής: Καραμπαλάσης, Επόπτες: Κουκουμάκας Π., Λούμσι, Γραμματεία: Χατζηγεωργίου.