Bundesliga : Καταιγιστική η Λεβερκούζεν, σε περιπέτειες η Χέρτα (vid)

Η Λεβερκούζεν δε δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση της Χέρτα στη Μπάι Αρίνα, κερδίζοντας με 4-1. Ο Τζέρεμι Φριμπόνγκ, με ασίστ και γκολ στα πρώτα 20 λεπτά της αναμέτρησης άνοιξε το δρόμο για μια εύκολη νίκη.

Η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο συνεχίζει το κυνήγι μιας θέσης που οδηγεί στην Ευρώπη, ενώ η Χέρτα βρίσκεται σε δύσκολη θέση και χρειάζεται άμεσα βαθμούς για να μην κινδυνέψει.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και ευτύχησαν να προηγηθούν στην πρώτη τελική που έκαναν. Στο 13ο λεπτό, ο Φρίμπονγκ πάτησε στην περιοχή με ωραία ατομική ενέργεια και γύρισε στον Αζμούν, που από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Η Λεβερκούζεν συνέχιζε να πιέζει και σημείωσε δεύτερο γκολ με τον Ολλανδό μπακ στο 21’. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης μέχρι εκείνο το σημείο αποχώρησε λόγω τραυματισμού.

Στο δεύτερο μέρος η Χέρτα βελτίωσε την εικόνα της, όμως οι «ασπιρίνες» βρήκαν και τρίτο γκολ με σκόρερ τον Ντιαμπί στο 61ο λεπτό. Οι Βερολινέζοι πέντε λεπτά αργότερα κατάφεραν να μειώσουν, με εκτέλεση πέναλτι του Λουκεμπάκιο. Η χαρά τους όμως κράτησε λίγο, αφού ο Αμινέ Αντλί ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-1, λίγο μετά την είσοδό του στο ματς. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος με τους γηπεδούχους να παίρνουν τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Λεβερκούζεν (Τσάμπι Αλόνσο): Χραντέτσκι, Ταπσόμπα, Τα, Κοσουνού, Ινκαπιέ (82′ Σινγκράβεν), Άντριχ, Παλάσιος, Φρίμπονγκ (29’ Φοσού Μενσά), Βίρτζ (82′ Αμίρι), Ντιαμπί (69’ Αντλί), Αζμούν (69’ Σικ)

Χέρτα Βερολίνου (Σάντρο Σβαρτς): Κρίστενσεν, Κεμπφ, Ουρένοβιτς, Ρόγκελ, Πλάτενχαρντ, Σερντάρ (58’ Μποέτιους), Τουσάρ, Τσιγκέρτσι (73’ Νγκανκάμ), Ρίχτερ (83′ Σούνιτς), Λουκεμπάκιο (83′ Κέννυ), Νιντερλέχνερ (58’ Γιόβετιτς)