Super League : Ο Τάχατος έδωσε τη νίκη στον Βόλο

Με γκολ του Στάθη Τάχατου στο 83ο λεπτό, ο Βόλος νίκησε στους Ζωσιμάδες τον ΠΑΣ Γιάννινα και προσπέρασε ξανά τον Άρη (αγωνίζεται αυτή την ώρα στη Λαμία) στην 5η θέση.

Θυμίζουμε ότι η ομάδα της Θεσσαλίας δεν είχε τόσο βαθμολογικά ενδιαφέρον, δεδομένου ότι από το Σάββατο (4/3) έχει κλειδώσει και τυπικά την παρουσία της στα playoffs του πρωταθλήματος.

Ο ΠΑΣ κυκλοφορούσε την μπάλα κι είχε την κατοχή στο πρώτο μέρος, όμως η καλύτερη στιγμή στο ματς ήρθε στο 43ο λεπτό. Ο Εραμούσπε πήρε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, όμως η μπάλα πέρασε για λίγο άουτ.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε χωρίς καμία μεγάλη στιγμή για τις δύο ομάδες. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ουσιαστικά για πρώτη φορά στο δεύτερο μέρος. Στο 54′ ο Οζέγκοβιτς γύρισε το σώμα του μέσα στην περιοχή, σούταρε, με τον Τσιντώτα να μπλοκάρει.

Ένα λεπτό αργότερα ο ΠΑΣ απάντησε, με τον Νίνη να βγάζει τον Μπαλάν στην κόντρα, κι εκείνος από πλάγια θέση να σουτάρει, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Ο “Άγιαξ της Ηπείρου” συνέχισε να πιέζει ψηλά, χωρίς όμως να καταφέρει να μετουσιώσει σε γκολ κάποια από τις ευκαιρίες του.

Ο Βόλος τιμώρησε τον ΠΑΣ, με τον Τάχατο να παίρνει την κεφαλιά μετά από σέντρα του Τσιρίνου κι να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 στο 83′.

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος) : Τσιντώτας, Πήλιος, Σόρια, Εραμούσπε, Μπακαδήμας, Νίνης, Ριένστρα, Γκίνο, Μορέιρα (73′ Λώλης), Τζίμας (88′ Σταματελόπουλος), Μπαλάν (79′ Λεό)

ΝΠΣ Βόλος (Κώστας Μπράτσος) : Κλέιμαν, Σι, Τάχατος, Πίρινες, Εσκοβάλ, Λούνα, Τσοκάνης (79′ Κάτσε), Πιρές (90+3′ Τσελεμπάκης), Τσιρίνος, Μεταξάς (46′ Καρτάλης / 90′ Ασλανίδης), Οτζέγκοβιτς