Μεγάλη νίκη της ΑΕΚ στη Γαλλία! (vid)

Αν και η ομάδα του Ηλία Καντζούρη πήγε να “αυτοκτονήσει” στο τέλος στη Γαλλία, τελικά με πρωταγωνιστές τους Στρέλνιεκς και Λεμάρ πανηγύρισε ένα τεράστιο διπλό στους “16” του BCL με 69-63 και κρατάει την τύχη στα χέρια της για την πρόκριση στα playoffs.

Πλέον η ΑΕΚ με ρεκόρ 3-1 βρίσκεται στις πρώτες δύο θέσεις του ομίλου της και θα δώσει τελικό πρόκρισης στα Λιόσια με τη Γαλατά, ενώ η Λιμόζ αποκλείστηκε καθώς πέρα από το 0/2 κόντρα στην ελληνική είναι ουραγός με ρεκόρ 0-4.

Η ΑΕΚ αν και ξεκίνησε άστοχη από κοντά (2/7 δίποντα) είχε το προβάδισμα με 10-7 (στο 7′) σε ένα πολύ κλειστό ματς, ενώ η πρώτη περίοδος έληξε με την ελληνική ομάδα μπροστά με 17-14, ενώ είχε προηγουμένως και προβάδισμα με +8.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ηλία Καντζούρη με τον Στρέλνιεκς πρωταγωνιστή έκαναν σερί 6-0 και πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά με +9 (23-14 στο 14′).

Οι Γάλλοι αντέδρασαν με τον Γκρέιβς και ισοφάρισαν σε 25-25 (στο 17′) με επιμέρους σκορ 9-2, ενώ το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ πίσω με 33-31.

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με την ΑΕΚ να δέχεται επιμέρους σκορ 7-2 και για πρώτη φορά να βρίσκεται πίσω με -6 (40-33 στο 24′). Με τον Στρέλνιεκς να βρίσκει και πάλι η ρυθμό η “Ένωση” έκανα σερί 8-0 και πέρασε πάλι μπροστά με 41-40 (στο 25′) και λίγο αργότερα με 51-46 (στο 29′).

Η τρίτη περίοδος έκλεισε με ελληνικό προβάδισμα με 54-51 και τους παίκτες του Ηλία Καντζούρη να δείχνουν μεγάλη θέληση για το διπλό.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα με 63-54 στο 35ο λεπτό με καθοριστικό επιμέρους σκορ 9-3 και έκανε ένα σημαντικό βήμα για τη νίκη, καθώς χρίστηκε φαβορί.

Στο 39ο λεπτό η Λιμόζ μείωσε σε 63-61 με τρίποντο του Τζόουνς και έβαλε “φωτιά” στον αγώνα, όμως ο Λεμάρ στα 47” έκανε το 65-61 και το άστοχο τρίποντο του Κίζλινκ χάρισε ουσιαστικά το διπλό στην ΑΕΚ, το οποίο ήρθε με 69-63.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 33-31, 51-54, 63-69