Α1 Γυναικών : “Έσπασε” το αήττητο της Νέας Ιωνίας ο ΠΑΟΚ

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Α1 Χάντμπολ γυναικών ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας του ΟΦΝΙ με 21-18, στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα της Νέας Ιωνίας στο φετινό πρωτάθλημα.

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη των θυμάτων του δυστυχήματος των Τεμπών.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ δυναμικά η αναμέτρηση και ήταν προσηλωμένες κυρίως στα αμυντικά τους καθήκοντα. Από το δέκατο λεπτό και μετά ο Δικέφαλος αγωνίστηκε χωρίς την αρχηγό του Μαρία Χατζηπαρασίδου, η οποία μετά από μία αψιμαχία αντίκρισε την μπλε κάρτα. Μέχρι και τα μέσα του πρώτου ημιχρόνου το σκορ είχε διαμορφωθεί σε 2-3, με την Χατζηπαρασίδου να κάνει το 1-2 και την Μεντεσίδου το 2-3, ενώ λίγο αργότερα η Γκόμες μείωσε σε 3-4. Μετά ο ΠΑΟΚ «πάτησε γκάζι», με πολυφωνία στην επίθεση και τις αποκρούσεις της Καπρινιώτη, έκανε το 6-0 στην επίθεση. Με δύο εύστοχα πέναλτι της Μπροκάρντο και ακόμα τέσσερα τέρματα από τις Σεβδίλη, Μποριζόφσκα, Βράνσιτς και Ντίας το σκορ πήγε στο 9-6. Το πρώτο μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε με 9-7.

Το δεύτερο μέρος του αγώνα ξεκίνησε πάλι με δυνατό τέμπο αλλά πιο ισορροπημένο. Οι «ασπρόμαυρες» είχαν τον πρώτο λόγο στο σκοράρισμα με την Σεβδίλη και την Βράνσιτς να κάνουν το 11-7. Στη συνέχεια η φιλοξενούμενες έκλεισαν την ψαλίδα όμως ο Δικέφαλος διατηρούσε ένα «μαξιλάρι ασφαλείας» δύο τερμάτων. Η Βράνσιτς έκανε το 13-11 και λίγο αργότερα η Ντίας το 15-13, ευστοχώντας σε δύο πέναλτι η Μπροκάρντο έκανε το 16-14 και το 17-15 αντίστοιχα. Μετέπειτα οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 18-18, όμως ο ΠΑΟΚ απάντησε άμεσα με την Μπροκάρντο και την Ντίας να κάνουν το 20-18. Ενώ αμέσως μετά η Μπροκάρντο με το όγδοο τέρμα της στην αναμέτρηση διαμόρφωσε το τελικό 21-18.

Τα πεντάλεπτα: 0-2, 2-3, 2-3, 3-6, 8-6, 9-7 (ημχ), 11-9, 13-12, 15-14, 17-16, 19-18, 21-18.
Διαιτητές: Τζαφερόπουλος – Μπέτμαν. Δίλεπτα: 6-3. Κόκκινες – Μπλε κάρτες: Χατζηπαρασίδου – Στουγιαννίδου στο 9:10. Πέναλτι: 5/6 – 2/4

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 1, Βράνσιτς 3, Καπρινιώτη, Σαμολαδά, Αμβροσιάδου, Σεβδίλη 2, Γκόμες 1, Ζενελι, Μποριζόφσκα 2, Νταμπέφσκα, Ριμπέιρο Ντίας 3, Χριστοφόρις, Μπουράτο 8, Τομάσεβιτς.

ΟΦ Νέας Ιωνίας (Μπούνας): Μ. Κεπεσίδου, Μανιά 3, Μουρατίδου, Ανδρίτσου 3, Κοτρώτσιου, Κμίροβα 4, Κρίνιτς 3, Καρέλα, Μακρή, Φράγκου, Γιαννοπούλου, Ντιμτσούδη 1, Νταβίντοβιτς 2, Μπόγιανιτς 1, Μυλωνά, Στουγιαννίδου 1.