Basket League : Σε τροχιά τετράδας με σούπερ Μπίλαν το Περιστέρι (vid)

Την 11η νίκη του σημείωσε το Περιστέρι καθώς επικράτησε με 77-66 του Λαυρίου στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» για την 18η αγωνιστική της Basket League και παρέμεινε σε τροχιά τετράδας.

Oι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και προσπάθησαν να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό, κάτι το οποίο είχε αποτέλεσμα για το Περιστέρι που προηγήθηκε με διψήφια διαφορά στα μέσα της πρώτης περιόδου. Ο Μάρκους Ντένμον έκανε το σκορ 17-6, ωστόσο στη συνέχεια το Λαύριο απάντησε με επιμέρους σκορ 15-2, με συνέπεια οι φιλοξενούμενοι να μπροστά με 21-19 στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου.

Ο Ίαν Χάμερ ανέλαβε δράση για το Περιστέρι, ο Μπίλαν ακολούθησε και οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν την κατάσταση (29-25, 15′). Το Λαύριο αντέδρασε και χάρη στον Ζάρα ισοφάρισε (29-29, 16′). Ο Πιλάβιος φώναξε παρών, με τους φιλοξενούμενους να περνάνε μπροστά (31-34, 17′). Ντένμον και Φρανσίσκο πήραν την κατάσταση στα χέρια τους, με το Περιστέρι να ανατρέπει ξανά την κατάσταση για το 39-36 του πρώτου μέρους.

Τα τρίποντα έδωσαν λύσεις στους γηπεδούχους στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, με τους Πουλιανίτη και Φρανσίσκο να αναλαμβάνουν δράση (49-40, 25′). Ο Γερομιχαλός φώναξε παρών, μαζεύοντας τη διαφορά για το Λαύριο, με τη βοήθεια και του Γκρέι (52-48, 27′). Ο Κασελάκης πήρε προσπάθειες, ο Μωραΐτης ακολούθησε και το δεκάλεπτο έκλεισε με τους γηπεδούχους στο +9 (59-50).

Ένα επί μέρους 8-0 από το Λαύριο στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου έφερε το Λαύριο σε απόσταση βολής (59-58, 33′). Η απάντηση του Περιστερίου ήρθε με Χάμερ και Μωραΐτη (67-58, 36′). Ο Ντένμον «μίλησε» σε κρίσιμο σημείο, με το Περιστέρι να ανεβάζει τη διαφορά (71-59, 38′). Οι γηπεδούχοι κράτησαν τον έλεγχο ως το τέλος και έφτασαν στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 39-36, 59-50, 77-66.