Bundesliga : “Διπλό” Ευρώπης για τη Λεβερκούζεν, ξανά στην τετράδα η Ουνιόν (vids)

Με κεκτημένη ταχύτητα από το άνετο 2-0 επί της Φερεντσβάρος στο Europa League, η Λεβερκούζεν επικράτησε με ανατροπή και 2-3 της Βέρντερ Βρέμης, ενώ βελτίωσε ακόμη περισσότερο τη βαθμολογική της θέση στην Bundesliga.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο ημίωρο με τον Ντουκς, αλλά οι «ασπιρίνες» απάντησαν γρήγορα, με τον Μπάκερ στο 34′ και Φρίμπονγκ στο 56′. Το 3-1 «έγραψε» στο 84′ ο Χλόζεκ, ωστόσο, η Βέρντερ μείωσε στο επόμενο δίλεπτο με το πέναλτι του Φούλκρουγκ.

Ήταν η δεύτερη σερί ήττα για την ομάδα της Βρέμης, μετά το 2-1 από την Άουγκσμπουργκ, ωστόσο, επί του παρόντος δεν τίθεται θέμα ανησυχίας όσον αφορά το μέλλον της στην κατηγορία των «μεγάλων».

Στο 82ο λεπτό ο Νίκο Κόβατς έκανε τετραπλή αλλαγή για την ομάδα του. Ενάμισι λεπτό οι τέσσερις παίκτες συνεργάστηκαν και η Βόλσμπουργκ ισοφάρισε την Ουνιόν για το τελικό 1-1.
Παιχνίδι με χαμηλό ρυθμό και για αυτό φρόντισε η Ουνιόν Βερολίνου. Παρόλα αυτά βγήκε για ακόμη ένα ματς στο γήπεδο το δημιουργικό της πρόβλημα.

Ακίνδυνη στο πρώτο ημίχρονο. Οι δύο καλύτερες φάσεις ανήκαν στους γηπεδούχους με τον Σβάνμπεργκ να έχει δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ (15′) και τον Μαρμούς να αστοχεί σε τετ-α-τετ (45′).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μαρμούς συνέχισε να χάνει ευκαιρίες (59′, 76′) ενώ στην μοναδική επίσκεψη της στην περιοχή της Βόλφσμπουργκ, η Ουνιόν κέρδισε πέναλτι που το έκανε γκολ ο Γιουράνοβιτς (72′).

Στο 82ο λεπτό ο Νίκο Κόβατς αποφάσισε να κάνει τετραπλή αλλαγή.

Στο γήπεδο μπήκαν Μπάκου, Παρέδες, Καμίνσκι και Βίμερ και οι τέσσερις τους συνεργάστηκαν για να σκοράρει και να ισοφαρίσει ο Βίμερ σε 1-1, ενάμισι λεπτό μετά.

Πιθανότατα η καλύτερη τετραπλή αλλαγή στην ιστορία έδωσε βαθμό στην Βόλφσμπουργκ.