Πήρε τον βαθμό στο Αγρίνιο η Λαμία

Παναιτωλικός και Λαμία μοιράστηκαν από ένα βαθμό σε ένα ματς που έληξε 1-1. Σκόρερ οι παίκτες που είχαν βάλει και τα γκολ στο ματς του πρώτου γύρου.

Ο Παναιτωλικός υποδέχθηκε την Λαμία για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας της Stoiximan Super League. Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου δεν είχε τους Μάρτενσον και Χατζηθεοδωρίδη. Η Λαμία, ερχόμενη από τη βαριά ήττα από τον ΠΑΟΚ στο Κύπελλο με 1-5, είχε έντονο βαθμολογικό ενδιαφέρον στη μεγάλη μάχη που δίνει για παραμονή στην κατηγορία.

Το παιχνίδι ξεκίνησε χωρίς κάποια μεγάλη ευκαιρία από τις δύο ομάδες με την ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου να είναι αυτή η οποία προσπάθησε να βρει το γκολ. H πρώτη μεγάλη στιγμή ήρθε στο 26ο λεπτό με κεφαλιά του Κυριάκου Παπαδόπουλου με τη Λαμία να αγγίζει το 1-0. Η προσπάθεια του Έλληνα αμυντικού, όμως δε βρήκε εστία κι έτσι έμεινε το 0-0. Ο Γιάννης Αναστασίου είχε παράπονα από την αγωνιστική συμπεριφορά των παικτών του αλλά οι Αγρινιώτες δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν κάποια επικίνδυνη κατάσταση.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα πάντα άλλαξαν όταν ο Παναιτωλικός άνοιξε το σκορ με τον συνήθη ύποπτο Νίκο Καρέλη στο 51′. Ευθύνη φέρει και ο τερματοφύλακας της Λαμίας, Γκαραβέλης ο οποίος έχασε την μπάλα από τα χέρια του. Με αυτό το γκολ ο Έλληνας επιθετικός έφτασε τα 12 γκολ στη σεζόν. Στο 71′ ο Ντε Βινσέντι με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-1 σε έναν αγώνα που μίλησαν οι κορυφαίοι σκόρερ των δύο ομάδων. Η ομάδα της Φθιώτιδας προσπάθησε και την ανατροπή αλλά δεν βρήκε το πολυπόθητο γκολ.

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Γκρατερόλ, Αποστολάκης, Λάρσον, Μαλής, Χουχούμης, Μλάντεν, Ντίας (81′ Μπουζούκης), Σενγκέλια (86′ Ζοάο Πέδρο), Ντουάρτε (80′ Μόρσεϊ), Χουάνπι (61′ Κολοβός), Καρέλης.

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Γκαραβέλης, Αμπάντα, Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Στάνκο (66′ Μπεχαράνο), Ασκόφσκι (86′ Καραμάνος), Τσιλούλης (86′ Μεντίνα), Μαρτίνεθ (66′ Ντε Βινσέντι), Βέργος, Νούνιες (86′ Μανούσος), Σιμόν.