Basket League : Άλμα παραμονής για το Λαύριο (vid)

Ένα σημαντικό βήμα για την εξασφάλιση της παραμονής στη Basket League πραγματοποίησε το Λαύριο καθώς επικράτησε του Άρη με 81-70 σε αναμέτρηση για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Γιώργου Λημνιάτη ήταν ο Φλαγκ με 17 πόντους (16 ριμπάουντ), ενώ καθοριστική ήταν η συμβολή του Ζάρα ο οποίος πέτυχε σημαντικού πόντους στην τέταρτη περίοδο όταν οι κίτρινοι προσπάθησαν να ανατρέψουν την κατάσταση.

Από το ξεκίνημα της, η αναμέτρηση έδειχνε πώς θα είναι αμφίρροπη με τις δύο ομάδες να προσπαθούν, ώστε να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και να κάνουν αρκετά λάθη. Με το τάιμ άουτ στα 42’’ ο Γιάννης Καστρίτης αφύπνισε τους παίκτες του, ωστόσο οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το ξέσπασμα του Λαυρίου στο τέλος της πρώτης περιόδου όπου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 22-15, με επιθετική αιχμή του Σαβιόν Φλαγκ.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και ανέβασαν τη διαφορά στους οκτώ πόντους (36-28) στο 16’ με καλάθι του Κολοβέρου. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν και κατάφεραν να μειώσουν στο ημίχρονο (40-37), με το επιμέρους σκορ να είναι 18-18 στη δεύτερη περίοδο.

Στην επανάληψη, με τους Κόουλ, Φλαγκ και Γκρέι να εκτελούν οι παίκτες του Γιώργου Λημνιάτη έκαναν επιμέρους σκορ 15-8 μέχρι το 26’ ανεβάζοντας τη διαφορά στους δέκα (55-45). Στο τέλος της τρίτης περιόδου το Λαύριο προηγήθηκε με 62-51.

Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν τον έλεγχο του αγώνα και μια διαφορά ασφαλείας της τάξης των δέκα πόντων κατά τη μεγαλύτερη διάρκεια του τετάρτου δεκαλέπτου. Ο Αρης επιχείρησε να ανατρέψει την κατάσταση και στο 37’ μείωσε σε 70-63 με κάρφωμα του Χόχλερ. Ωστόσο, οι με βολές του Ζάρα και καλάθι του Κολοβέρου οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 74-63 στο επόμενο λεπτό και έφτασαν στη νίκη.

Tα δεκάλεπτα: 22-19, 40-37, 62-51, 81-70