Handball Premier : Εύκολη νίκη του Ολυμπιακού κόντρα στην υποβιβασμένη ΧΑΝΘ

Με νίκη επέστρεψε στην αγωνιστική δράση, μετά από ένα μήνα περίπου, η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας, που αγωνίστηκαν χωρίς τους Νιόκας, Οστρούτσκο, Κανδύλα, Καραμπουρνιώτη και Παπαδόπουλο (τραυματίστηκε και ο Μιχαηλίδης στο ημίχρονο), νίκησαν εύκολα με 38-19 την ΧΑΝΘ στο κλειστό γυμναστήριο της Ηλιούπολης, για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Handball Premier, σε ένα ματς στο οποίο κυριάρχησαν απόλυτα.

Μετά τη νίκη (28-20) επί του Ιωνικού στις 24/2, στη Νέα Φιλαδέλφεια (20ή αγωνιστική), ο Ολυμπιακός επικράτησε άνετα της ΧΑΝΘ στην έδρα του, αφού πήρε μεγάλες διαφορές από το ξεκίνημα του ματς, συνεχίζοντας νικηφόρα την πορεία του στο πρωτάθλημα, στην προτελευταία «στροφή» της κανονικής περιόδου.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς και με εξαιρετική αντεπίθεση και γκολ του Παπαβασίλη, προηγήθηκε με 2-0, με τη συμπλήρωση τριών λεπτών. Στο 5:12, ο Πασσιάς, με το τρίτο του προσωπικό τέρμα, «έγραψε» το 4-1, με τον Χάλαρη να «χτυπάει» στην κόντρα, για το 5-1, στο 5:28. Στο 11ο λεπτό, ο Μοντόρο ανέβασε τη διαφορά των πρωταθλητών Ελλάδας στο +5 (7-2), με τον Παπαβασίλη να σκοράρει ένα ακόμα γκολ (13:10), για το +6 (8-2). Στο 19:41, ο Παπαβασίλης έδωσε «αέρα» εννιά τερμάτων (13-4) στον Ολυμπιακό, ενώ ο Δομπρής σκόραρε δύο φορές στη συνέχεια (25:02, 27:10), για το +11 (18-7), με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 18-9.

Στο 32ο λεπτό, ο 19χρονος Ρούσσος «βρήκε» δίχτυα στην κόντρα, για το 19-10, με τους «ερυθρόλευκους» να φτάνουν για δεύτερη φορά στο +10 (20-10), με τέρμα του Μπάγιου (33:30). Ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και ξέφυγε με +14 (28-14), με γκολ του Δομπρή (43:10), ενώ ο Γκράτζαν «εκτόξευσε» τη διαφορά στο +17 (31-14), στο 46:54. Στο 50ό λεπτό, ο νεαρός από την ακαδημία του Ολυμπιακού, Βαμβακάρης, έκανε το +19 (34-15), με την ΧΑΝΘ να μειώνει σε 34-17.

Στο 55:40, ο Μοντόρο επανάφερε το +19 (36-17) των πρωταθλητών Ελλάδας, ενώ ο Βαμβακάρης ευστόχησε από το σημείο του πέναλτι, κάνοντας το 37-18, τρία λεπτά πριν από το φινάλε. Ο Βαμβακάρης δήλωσε ξανά «παρών», για το 38-19, στο 59:35, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το ματς, με τους «ερυθρόλευκους» να πανηγυρίζουν ένα ακόμα θετικό αποτέλεσμα.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 6-2, 8-3, 13-4, 16-7, 18-9 (ημχ), 21-12, 25-15, 30-14, 33-15, 35-17, 38-19
Διαιτητές: Λεφάκης- Γιαβρούτας, Δίλεπτα: 4-2, Πέναλτι: 6/7-0/0

Ολυμπιακός (Γραμματικός): Κοτανίδης, Βαμβακάρης 3, Ρούσος 3, Παπαβασίλης 4, Κουτουλογένης, Μπάγιος 4, Δομπρής 10, Μπουρζέ 1, Πασσιάς 3, Μοντόρο 4, Σλαβούλιτσα 2, Γκράτζαν 1, Μιχαηλίδης, Χάλαρης 3, Μπάουερ

ΧΑΝΘ (Παπαβασίλης): Σκουφάς 3, Σαλτιέλ, Πάντζιος 1, Ανδρεαδάκης 2, Σαράφης 2, Δάιος, Χαριζόπουλος 4, Κουκλοτίδης, Γιαννακίδης, Μπίλλιας 2, Αγαθόνικος 2, Σαμαράς, Κυριακίδης 2, Τσάγγαλης 1.