LaLiga : Ένα ακόμη βήμα παραμονής η Χιρόνα (vid)

Η Χιρόνα κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στη Ράγιο Βαγιεκάνο, σ’ ένα ματς με εξαιρετικό ρυθμό κυρίως στο πρώτο ημίχρονο.

Η Ράγιο Βαγιεκάνο και η Χιρόνα ήρθαν ισόπαλες 2-2 για την 26η αγωνιστική της La Liga στο “Βαγέκας” της Μαδρίτης. Οι δύο ομάδες έρχονταν από ήττες και ήθελαν επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα γι’ αυτό και είχαν ισχυρή διάθεση για γκολ, αλλάζοντας συνεχώς ρόλους πρωταγωνιστή στο παιχνίδι. Η Ράγιο μπήκε δυναμικά στο ματς και είχε σηαμντικές στιγμές ν’ ανοίξει το σκορ, με κορυφαία το δοκάρι του Λεζέν στο 13′. Στο 23′ ο Παλαθόν άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους με δυνατό σουτ έξω απ’ την περιοχή. Έξι λεπτά αργότερα (29′) ο Τσιγκάνκοφ ισοφάρισε για τη Χιρόνα με πλασέ στην κίνηση, όμως οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα με γκολ του Όσκαρ Τρέχο στο 34′.

Μάλιστα ο ίδιος παίκτης είχε την ευκαιρία να σκοράρει με πέναλτι απ’ την άσπρη βούλα στο 39′. Αρχικά ο Καζανίγκα τον σταμάτησε, ωστόσο ο VAR υπέδειξε επανάληψη, καθώς ο τερματοφύλακας της Χιρόνα βιάστηκε να βγει απ΄την εστία του. Στη δεύτερη εκτέλεση ο Τρέχο επέλεξε πάσα προς τον Παλαθόν, ο οποίος αστόχησε. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός ήταν κατώτερος, ωστόσο η Χιρόνα κατάφερε να ισοφαρίσει στο 52′ με τον Τσιγκάνκοφ, ο οποίος αναδείχθηκε πολυτιμότερος παίκτης στο ματς. Η Ράγιο έφτασε τους 36 βαθμούς, στους 31 ανέβηκε η Χιρόνα. Την επόμενη αγωνιστική η Ράγιο θα παίξει στο “Μεστάγια” κόντρα στη Βαλένθια, ενώ η Χιρόνα θα φιλοξενήσει την Εσπανιόλ.