Με το “δεξί” στα play out ο Ατρόμητος

To πρώτο βήμα για την πρωτιά στα play off, ήτοι την 7η θέση στη φετινή Super League έκανε ο Ατρόμητος. Μεγάλες ευκαιρίες για ένα διαφορετικό αποτέλεσμα ο Ιωνικός.

Σχεδόν ένα καλό ημίωρο είχε ο Ατρόμητος κι αυτό ήταν αρκετό για να πάρει τη νίκη επί του Ιωνικού. Με τους Νικαιώτες να μπαίνουν για τα καλά σε μπελάδες καθώς χάνουν έδαφος απ’ την αρχή, παρότι ήταν κυρίαρχοι στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς. Ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο.

Το γκολ του Καμαρά στο 19’ και του Ερλινγκμαρκ στο 90’, ήρθαν να κρίνουν το αποτέλεσμα, παρότι οι μεγάλες ευκαιρίες συν ένα δοκάρι, ήταν απ’ την πλευρά των φιλοξενούμενων.

Το ματς άρχισε «παγωμένα» και συντηρητικά για τις δύο ομάδες, με αποτέλεσμα να φύγει το τέταρτο χωρίς κάτι ουσιαστικό. Κάποιες σέντρες και κάποια στατικά χτυπήματα, που δεν ανησύχησαν τις δύο άμυνες. Μέχρι να φτάσει το 19ο λεπτό και να έρθει το γκολ του Ατρόμητου.

Ο Τζαβίδας βρήκε τον Αμπουμπακάρ Καμαρά μέσα στην περιοχή, αυτός σούταρε, υπήρξε κόντρα σε αμυντικό και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0.

Η συνέχεια είχε το ίδιο μοτίβο, με τον Ιωνικό διατεθειμένο να πάρει περισσότερα μέτρα. Κυρίως σέντρες απ’ τα πλάγια και στατικές φάσεις, ήταν οι βασικές πηγές επιθετικής δραστηριότητας. Όπως η απ’ ευθείας εκτέλεση του Γκονζάλες στο ημίωρο με την μπάλα να φεύγει άουτ.

Στο 30’ ο Ρομπάιγ έκανε καλό σουτ, με τον Χουτεσιώτη να σώζει την ομάδα του. Ο Ιωνικός στο 37’ είχε το σουτ του Φαντιγκά που μπλόκαρε ο Γιαννιώτης χωρίς πρόβλημα. Ίδια κατάληξη και στο 43’ σε σουτ του Σεμπά, με τον Έλληνα τερματοφύλακα να είναι πιο εντυπωσιακός στην αντίδρασή του. Έτσι το πρώτο μέρος έληξε με 1-0.

Ο Ιωνικός όπως τελείωσε το πρώτο μέρος, ήταν και στο δεύτερο. Ορεξάτος και με διάθεση για ρίσκο. Ο Ατρόμητος που ήταν ανώτερος στο πρώτο ημίωρο, είχε κατεβάσει ρυθμό με διάθεση διαχείρισης του σκορ. Στο 52’ ο Λοβέρα σούταρε ωραία, με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.

Μέχρι τη μία ώρα παιχνιδιού, ο Μύγας έκανε δύο επικίνδυνα σουτ, με τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Στο 61’ οι Νικαιώτες είχαν τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσουν. Ο Σεμπά σούταρε με την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι, ο Φαντιγκά σούταρε στη συνέχεια με τον Γιαννιώτη να αποκρούει.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν κυρίαρχοι στο δεύτερο μέρος, με τον Ατρόμητο να βγαίνει στην κόντρα στο 70’, τον Ροτάριου να σουτάρει και την μπάλα να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι πιεστικοί, με τον Βαλεριάνο να γυρίζει την μπάλα στο 77’ και τον Μάνο για λίγο να μη τη βρίσκει.

Η μεγάλη ευκαιρία για τον Ιωνικό ήρθε δέκα λεπτά μετά. Ο Μάνος έκανε το γύρισμα αλλά ο Μάντζης σούταρε άουτ από πολύ πλεονεκτική θέση. Στο 88’ ο Μάσας σούταρε με την μπάλα να φεύγει άουτ. Κι εκεί ήταν η ώρα για το… νόμο του ποδοσφαίρου.

Ο Ιωνικός κυρίαρχος με δοκάρι και ευκαιρίες, αλλά το γκολ ήρθε για τον Ατρόμητο. Στο 90ο λεπτό οι Περιστεριώτες κέρδισαν κόρνερ. Το εκτέλεσε ο Κούεν και ο Ερλινγκμαρκ με κεφαλιά έκανε το 2-0, τελειώνοντας την υπόθεση νίκη ουσιαστικά!

Ατρόμητος (Κρις Κόουλμαν): Γιαννιώτας, Ντε Μποκ, Κέσχριντα, Χατζηισαΐας, Μαυρομμάτης, Γκονζάλες (67΄Φριντγιόνσον), Καμαρά (81΄Κούεν), Έρλινγκμαρκ, Κλωναρίδης (46΄Ροτάριου), Τζαβίδας (58΄Κιάρτανσον), Ρομπάϊγ (80΄Τζοβάρας).

Ιωνικός (Μιχάλης Γρηγορίου): Χουτεσιώτης, Σόουζα, Βαλεριάνος, Μύγας, Ρομάο, Λοβέρα (55΄Μασάς), Σάκιτς, Φαντιγκά (73΄Μάνος), Κάνιας, Σεμπά (81΄Καμπράλ), Μάντζης.