Νίκησαν το Πολύκαστρο οι Αετοί Βέροιας, «κλειδί» και πάλι η άμυνα

Τρίτη νίκη σε ισάριθμους αγώνες για τους Αετούς Βέροιας, για τη Β Φάση του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η ομάδα της Ημαθίας επικράτησε με 67-53 του Εργόναθλου Πολυκάστρου, στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής, σε ματς που διεξήχθη στο ΔΑΚ «Βικέλας».

Για ακόμη ένα παιχνίδι, το ξεκίνημα των «ασπρόμαυρων» ήταν μέτριο και είναι χαρακτηριστικό πως για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 1ο δεκάλεπτο.

Η συνέχεια ωστόσο ήταν διαφορετική, με σημαντική βελτίωση στην επίθεση, όπου οι επιλογές ήταν σαφώς καλύτερες. Με επιμέρους σκορ 23-16, οι Αετοί πέρασαν μπροστά στο σκορ και έκλεισαν το ημίχρονο στο +5.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, όπως και στα προηγούμενα παιχνίδια της Β Φάσης, η άμυνα ήταν το «κλειδί» για τους Αετούς, βελτιώνοντας σε μεγάλο βαθμό τον συγκεκριμένο τομέα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Πολυκάστρου πέτυχε μόλις 10 πόντους, διάστημα στο οποίο ουσιαστικά κρίθηκαν τα πάντα.

Η συνέχεια ήταν διαδικαστική για τους γηπεδούχους και η τελευταία κόρνα, τους βρήκε να επικρατούν με 67-53.

Πρώτος σκόρερ για τους Αετούς ήταν ο Γιάννης Παπαδόπουλος, που έφτασε τους 16 πόντους και τον ακολούθησαν οι Μάκης Ιωσηφίδης με 15 και Δημήτρης Γιαμπατζίδης, που πρόσθεσε άλλους 14.

Επόμενο παιχνίδι, το Σάββατο 29/3 και ώρα 21.00 στην Έδεσσα με τον τοπικό Εδεσσαϊκό.

Τα δεκάλεπτα : 13-14, 35-30, 59-40, 67-53

Αετοί Βέροιας (Οκλαλιώτης) : Κολέτσας, Ξυλουργίδης 2, Γκανάς, Χατζηχαρίσης 7(2), Γιαμπατζίδης 14(4), Παπαδόπουλος Ι.Μ. 16(2), Σιδηρόπουλος 3, Λέφας 6, Πάππου 2, Πετρόπουλος 2, Ιωσηφίδης 15

Εργόναθλος Πολυκάστρου (Παπαδόπουλος) : Μιχαλόπουλος, Κηρύκος 8(2), Πεχλιβανίδης 9(1), Δημακούδης 16(1), Πατσούρης 6, Βακιρλής 3, Καπνόπουλος 11