Serie A : Η Ουντινέζε…προσγείωσε τη Μίλαν μετά την πρόκριση στο Champions League (vid)

Λίγες μέρες μετά την πρόκριση της Μίλαν στα προημιτελικά του Champions League, ήρθε η επιστροφή στη…σκληρή πραγματικότητα της Serie A.

Εκεί περνάει νέα μίνι κρίση και με το τέταρτο σερί παιχνίδι χωρίς νίκη, την ήττα 1-3 από την Ουντινέζε, κινδυνεύει να μείνει πίσω στη μάχη της τετράδας στη Serie A, σε μια βραδιά που θα μπορούσε να είναι αφιερωμένη στον Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς.

Οι “μπιανκονέρι” προηγήθηκαν μόλις στο 9′ με τον Ρομπέρτο Περέιρα που εκμεταλλεύτηκε κακή αμυντική συμπεριφορά του Φικάγιο Τομόρι και στη συνέχεια η πίεση της Μίλαν οδήγησε σε ένα πέναλτι, το οποίο ανέλαβε να αναλάβει ο Ιμπραχίμοβιτς, ο οποίος επέστρεψε στο βασικό σχήμα έπειτα από 419 ημέρες και σε ηλικία 41 ετών και 166 ημερών έγινε ο γηραιότερος αρχηγός των “ροσονέρι”.

Την πρώτη εκτέλεση εξουδετέρωσε ο Μάρκο Σιλβέστρι, όμως στην επανάληψη που δόθηκε ο “Ίμπρα” ισοφάρισε σε 1-1 κι έγινε ο γηραιότερος σκόρερ της κατηγορίας, καταρρίπτοντας το ρεκόρ του Αλεσάντρο Κοστακούρτα (41 ετών και 25 ημερών από τον Μάιο του 2007).

Η άμυνα των “ροσονέρι” παρέμεινε αγκάθι όμως και δύο λεπτά έπειτα από την ισοφάριση, ένα κακό μαρκάρισμα του Πιερ Καλουλού έδωσε την ευκαιρία στον Μπέτο να κάνει το 2-1.

Στο 2ο μέρος, ο Στεφάνο Πιόλι έκανε διπλή αλλαγή στο 64′, όμως η άμυνα εξακολούθησε να παραπαίει και σε ακόμα μια ολιγωρία, ο Κίνγκσλεϊ Εχιζίμπουε από κοντά έγραψε το 3-1, που έστειλε τους “μπιανκονέρι” στην ισοβαθμία με τη Γιουβέντους.