Bundesliga : Έχει…σφυγμό η Ουνιόν, 2-0 την Άιντραχτ (vid)

Αποχαιρέτησε την Ευρώπη μεσοβδόμαδα αλλά εντός συνόρων «χτυπάει» τριάδα η Ουνιόν!

Η ομάδα του Βερολίνου «καθάρισε» 2-0 εντός έδρας την ασταθέστατη Άιντραχτ, επέστρεψε στις νίκες έπειτα από πέντε αγωνιστικές και προσπέρασε στη βαθμολογία τη Λειψία, απολαμβάνοντας την 3η θέση της Βundesliga έπειτα από 25 αγωνιστικές. Κεντίρα και Μπέρενς τα γκολ για το σύνολο του Ουρς Φίσερ, ακυρωθέν γκολ στο 68′ του Μπέκερ.

Το ματς στο «Άλτεν Φορστερέι» ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να πιέζουν αναζητώντας ένα γρήγορο γκολ χωρίς ωστόσο να φτάσουν με αξιώσεις στην περιοχή των «αετών» με το 0-0 να είναι το σκορ για το πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη η Ουνιόν «χτύπησε» στο 53′ με το φοβερό γκολ του Ρανί Κεντίρα παίρνοντας κεφάλι στο σκορ. Ένα τέταρτο αργότερα, ο Μπέκερ σκόραρε για την ομάδα του Βερολίνου, όμως στην αρχή της φάσης ήταν εκτεθειμένος και το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ μέσω της χρήσης του VAR.

Ωστόσο, ότι δεν… μέτρησε στο 58′ μέτρησε είκοσι λεπτά πριν το τέλος με τον Μπέρενς να κάνει μια θαυμάσια ατομική ενέργεια και αφού πάτησε περιοχή, τελείωσε άψογα τη φάση, περνώντας την μπάλα κάτω από τα πόδια του Τραπ για το τελικό 2-0.

Στους 48 βαθμούς πλέον η Ουνιόν που μείωσε την απόσταση της από τη δεύτερη Μπάγερν στους τέσσερις, ενώ η Άιντραχτ παρέμεινε στην 6η θέση με 40 βαθμούς μετά από 25 αγωνιστικές.