LaLiga : Αντέχει η Σοσιεδάδ στην τετράδα, “αέρας” από το El Sadar η Βιγιαρεάλ (vids)

Με τον Νταβίντ Σίλβα να εντυπωσιάζει η Σοσιεδάδ έπαιξε όσο χρειαζόταν για να νικήσει 2-0 την ουραγό Έλτσε και να μειώσει τη διαφορά της από την τρίτη Ατλέτικο Μαδρίτης στους 3 βαθμούς.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με κεφάτο τον Σίλβα ο οποίος μέσα σε 9 λεπτά έφερε 2 φορές τον Κούμπο σε θέση βολής, αλλά και τις 2 ο Ιάπωνας ήταν άστοχος. Στο 13′ ο Γκουμπάου δοκίμασε από μακριά αλλά ο Ρεμίρο ήταν σε ετοιμότητα, ενώ η ευκαιρία του ημιχρόνου χάθηκε σε τετ α τετ του Σόρλοτ στο 25′.

Ζουμπελντία και Κούμπο έκλεισαν τις φάσεις του πρώτου μέρους με τους 2 αντιπάλους να πηγαίνουν με το 0-0 στα αποδυτήρια.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ. Ο Σίλβα σέρβιρε κι αυτή τη φορά ο Κούμπο δε λάθεψε, πλασάροντας για το 1-0, βάζοντας το 5ο του γκολ στο πρωτάθλημα. Στο 56′ ο MVP Σίλβα είχε δοκάρι για να “σβήσει” το ματς έκτοτε, μέχρι τη βολίδα του Μπογέ στο 85′, που έδιωξε ο Ρεμίρο.

Στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης ο Μπαρενετσέα που ήρθε από τον πάγκο με ωραία προσπάθεια σφράγισε το τρίποντο των γηπεδούχων.

Την ίδια ώρα, με πρωταγωνιστή τον Πίνο και σκόρερ δύο τερμάτων τον Μοράλες, η Βιγιαρεάλ πέρασε με εμφατικό τρόπο από τη Παμπλόνα, επικρατώντας με 3-0 της Οσασούνα σε παιχνίδι για την 26η αγωνιστική της La Liga. Πρώτη εκτός έδρας νίκη της Βιγιαρεάλ επί της Οσασούνα μετά από τρία χρόνια, για πρώτη φορά στη σεζόν δέχθηκε τρία τέρματα η Οσασούνα.