“Πνίγηκε” στην άμυνα της Μάλαγα η ΑΕΚ (vids)

Προσπάθησε, αλλά δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ.

Η Μάλαγα πήρε μεγάλη νίκη με 65-75 στα Άνω Λιόσια, για την έκτη αγωνιστική της φάση των ”16” στο Basketball Champions League.

Οι δυο ομάδες έχουν ήδη προκριθεί στα προημιτελικά, με τον νικητή του ματς να κατακτά την πρωτιά του ομίλου Κ, μιας και αμφότερες οι ομάδες ήταν στο 4-1.

Αυτό σημαίνει πως οι Ισπανοί θα έχουν και το πλεονέκτημα έδρας στα προημιτελικά (στις δύο νίκες), με την ΑΕΚ να κληρώνεται με μία από τις τρεις πρώτες ομάδες των άλλων ομίλων.

Η ΑΕΚ αγωνίστηκε χωρίς τους Στρέλνιεκς και Ουίλιαμς, ενώ η Μάλαγα χωρίς τον Τζέντοβιτς.

Στο ματς του πρώτου γύρου, η Μάλαγα είχε πάρει τη νίκη με 88-66.

Αξίζει να αναφέρουμε πως οι Χάποελ Ιερουσαλήμ, Στρασμπούρ, Βόννη, Τενερίφη, Μούρθια και Μανρέσα/Ρίτας θα βρίσκονται επίσης στα προημιτελικά.

Η Μάλαγα ξεκίνησε πιο εύστοχα και άμεσα προηγήθηκε με 0-7 με τον Κράβις. Η ΑΕΚ αντέδρασε γρήγορα και με τον Γιάνκοβιτς ισοφάρισε σε 12-12. Τόμας και Κάρτερ, όμως, έδωσαν επιπλέον λύσεις στους Ισπανούς, για το 15-21 στο δεκάλεπτο.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν και έφτασαν στο +6 (22-28). Ο Μίτσελ έβγαλε πολλή ενέργεια και με τους Παπαδάκη-Λεμάρ, οι γηπεδούχοι έκαναν το 33-33, με τον Τόμας να ”γράφει” το 33-39, πριν ο Γιάνκοβιτς σκοράρει ξανά για το 38-39 στο ημίχρονο.

Ο Μπριζουέλα έφερε ξανά τη Μάλαγα στο +7 (40-47), αλλά η ΑΕΚ είχε τις απαντήσεις και έκανε ξανά το ματς ντέρμπι, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ, παρά το 53-57 στο 29′, με τον Ξανθόπουλο να μειώνει στο 55-59 στο 30.

Τα επιθετικά ριμπάουντ και ο Κάρτερ ”πλήγωσαν” την ΑΕΚ μέχρι το 35′, για το 62-68. H AEK μείωσε σε 65-68 με τον Λεμάρ, όμως τα συνεχόμενα λάθη δεν επέτρεψαν γρήγορους πόντους (65-73) μέχρι το 39′, με τη Μάλαγα να παίρνει τη νίκη με 65-75.