Handball Premier : Με εξαιρετική εμφάνιση κόντρα στον Ολυμπιακό το φινάλε της σεζόν για τον Ζαφειράκη

Με μια πολύ καλή εμφάνιση κόντρα στον περσινό πρωταθλητή, έκλεισε τη σεζόν στη Handball Premier ο Ζαφειράκης Νάουσας.

Η ομάδα της Ημαθίας πάλεψε για τη νίκη αλλά ηττήθηκε από τον έμπειρο Ολυμπιακό, που ετοιμάζεται πλέον για τα play off του πρωταθλήματος.

Ο Ζαφειράκης προηγήθηκε στο ξεκίνημα με 3-1, όμως ο Ολυμπιακός αντέδρασε, «έτρεξε» σερί 4-0 και με γκολ του Γκράτζαν στην κόντρα (10:40), προσπέρασε με +2 (3-5). Στο 18:20, ο Οστρούτσκο έδωσε «αέρα» τριών τερμάτων (5-8) στους πρωταθλητές Ελλάδας, ενώ στο 24ο λεπτό, «χτύπησε» ξανά, για το +4 (7-11), με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 12-10 προβάδισμα. Ο Θρύλος «μπήκε» δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και με γκολ του Παπαβασίλη (36:49), συνέχισε στο +4 (13-17), όμως στη συνέχεια, ο Ζαφειράκης μείωσε σε 19-18 και 21-20. Ο Χάλαρης, ωστόσο, στο 52ο λεπτό, «έγραψε» το 24-20 για τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι επικράτησαν με 26-23, μετά από τέρμα του Γκράτζαν, στο 29:38.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-4, 5-6, 6-8, 7-11, 10-12 (ημχ.), 12-15, 15-18, 20-22, 21-24, 23-26

Ζαφειράκης Νάουσας (Δεληγιάννης): Μπουρδάνος, Μπόλας 4, Τσουκαλάς, Τζουβάρας, Θεοδωρόπουλος, Μπουμπουλέντρας, Ρότζιος, Μισαηλίδης 3, Μπιλιούρης, Αποστολίδης 2, Γαλίτης, Μίλοβιτς 3, Λενός, Βαφείδης 6, Τσατσας 2, Λόλας 3.

Ολυμπιακός (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Βαμβακάρης, Ρούσος, Παπαβασίλης 4, Κουτουλογένης 1, Κανδύλας, Παπαδόπουλος 1, Δομπρής 2, Μπουρζέ, Πασσιάς 4, Μοντόρο, Σλαβούλιτσα 2, Οστρούσκο 6, Γκράτζαν 4, Χάλαρης 3, Μπάουερ