Επέστρεψε στις νίκες η ΑΕΛ, 3-0 στο τοπικό ντέρμπι (photos)

Νίκη μετά από σχεδόν δύο μήνες για την ΑΕΛ που επικράτησε στο AEL FC Arena, όντας φιλοξενούμενη του Ηρακλή Λάρισας με 3–0. Σκόρερ της νίκης για την ΑΕΛ οι Κώστας Παπαγεωργίου (32′), Μάριος Όγκμποε (45+1′, πέναλτι) και Θοδωρής Τσιριγώτης (79′).

Από τις 29/01 και από την εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Απόλλωνα Πόντου (0-3) είχε και να κερδίσει η ΑΕΛ, έχοντας στο μεταξύ στο πρόγραμμα της, την ήττα από την Αναγέννηση Καρδίτσας και τον Διαγόρα Ρόδου.

Με την νίκη της αυτήν η ΑΕΛ έφτασε τους 28 βαθμούς διατηρώντας διαφορά 12 βαθμών από την κορυφή και τον Πανσερραϊκό που κέρδισε στην Ηγουμενίτσα τον Θεσπρωτό. Στον αντίποδα ο Ηρακλής Λάρισας έμεινε στους 16 βαθμούς και εκτός ζώνης υποβιβασμού.

Στο πρώτο μέρος η ΑΕΛ είχε την υπεροχή των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας με τον Ηρακλή να προσπαθεί στις αντεπιθέσεις να γίνει επικίνδυνος. Στο 22′ ο Κώστας Παπαγεωργίου βρέθηκε σε θέση βολής απέναντι από τον Φαρμάκη, ο οποίος όμως τον κέρδισε με τα πόδια από θέση τετ – α – τετ.

Στο 26′ ο Ηρακλής Λάρισας απάντησε! Σε ιδανική αντεπίθεση ο Λούκας Γκαρσία βρέθηκε μέσα στη «βυσσινί» περιοχή και με ένα δυνατό σουτ ανάγκασε τον Στέφανο Σουλούκο να πέσει στην αριστερή του γωνιά και να απομακρύνει εντυπωσιακά.

Το γκολ δεν άργησε να έρθει. Δύο λεπτά μετά το ημίωρο ο Νίνο «ελευθέρωσε» το παιχνίδι δεξιά στο προωθημένο Θανάση Παπαγεωργίου που με μια «γλυκιά» σέντρα έφερε την μπάλα στην γωνία της μικρής περιοχής και στο πρώτο δοκάρι εκεί που πετάχτηκε ο Κώστας Παπαγεωργίου που με μια κεφαλιά «ψαράκι» κέρδισε τον Φαρμάκη για το 0 – 1.

Πριν το ημίχρονο η ΑΕΛ έφτασε και σε δεύτερο τέρμα. Ο Νικολιάς όντας εντός περιοχής του Ηρακλή σούταρε, η μπάλα σύμφωνα με τον κ. Σιντόρη βρήκε στο χέρι του Γιαννίτση, με τον ρέφερι να δείχνει χωρίς δεύτερη σκέψη την άσπρη βούλα του πέναλτι.

Την εκτέλεση ανέλαβε να μετουσιώσει σε γκολ ο Μάριος Όγκμποε, που δεν λάθεψε στέλνοντας την μπάλα στο κέντρο της εστίας του Φαρμάκη που έπεσε στην αριστερή του γωνιά. Έτσι η ΑΕΛ οδηγήθηκε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 2 – 0 σκορ.

Στην επανάληψη ο Ηρακλής ανέβασε τις γραμμές του προσπαθώντας να κυκλοφορήσει την μπάλα και να δημιουργήσει καταστάσεις μπροστά από την εστία του Σουλούκου. Η ΑΕΛ ήταν εκείνη που έκανε όμως δύο τελικές στο στόχο στο πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης με Μαϊδανό, Νίνο και Πλέγα, σουτ των οποίων βρήκαν σε ετοιμότητα τον Στέργιο Φαρμάκη.

Στο 75ο λεπτό ο Μάρκος Νίνο μπήκε στη περιοχή του Ηρακλή καθυστερώντας να εκτελέσει με τον Γιαννίτση να τον προλαβαίνει την ύστατη στιγμή να βάζει την κόντρα και να γλυτώνει το τρίτο τέρμα για την ομάδα του.

Το οποίο όμως ήρθε για την ΑΕΛ στο 79′. Μπορεί οι Πεντρόζο και Τσιριγώτης να πέρασαν αλλαγή στο 69′ και στο 74′ αντιστοίχως, αυτό όμως δεν τους εμπόδισε στο 79′ να συνεργαστούν άψογα με οτν πρώτο να βγάζει κάθετη για τον Τσιριγώτη, ο οποίος πέρασε και τον Φαρμάκη πριν πλασάρει από πλάγια θέση σε κενή εστία για το 0 – 3, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

δείτε φωτογραφίες στο arenalarissa.gr

Ηρακλής Λάρισας (Χρήστος Χατζηλιάδης): Φαρμάκης, Γκαλίτσιος (44′ λ.τ. Λαγωνίδης), Γιαννίτσης, Γκουγκούδης, Μπαλαμώτης, Χατζής, Λεσάι (46′ Χρηστίδης), Λούκας Γκαρσία (81′ Μπόσιο), Κέρι, Λίταινας (87′ Ζαφειρίου), Κάσας (81′ Συρεγγέλας).

ΑΕΛ (Παναγιώτης Γκουτσίδης): Σουλούκος, Παπαγεωργίου Α., Μαϊδανός, Γκοτζαμανίδης (77′ Κόλα), Ηλιάδης, Θωμαΐδης, Πλέγας, Παπαγεωργίου Κ. (69′ Πεντρόζο), Όγκμποε (74′ Τσιριγώτης), Νίνο (77′ Αντράντα), Νικολιάς (74′ Μαυριάς).