Ένα ακόμη βήμα για τα μπαράζ ανόδου ο Καμπανιακός

Χωρίς να ενθουσιάσει, ο Καμπανιακός έκανε αυτό που έπρεπε σήμερα το απόγευμα και πήρε τη νίκη και τους τρεις βαθμούς στην έδρα του με αντίπαλο τον αξιόμαχο Άρη Αβάτου με σκορ 2-0.

Η νίκη αυτή σε συνδυασμό με την ήττα που γνώρισε η Καβάλα στον Εύοσμο από τον Αγροτικό Αστέρα δίνει και πάλι στους Κόκκινους διάφορα πέντε βαθμών και τον πρώτο λόγο για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Η πρώτη καλή στιγμή ανήκε στους φιλοξενούμενους με ένα σουτ έξω από την περιοχή το οποίο βρήκε τον Γιακουμή σε ετοιμότητα. Πριν όμως συμπληρωθεί το δεκάλεπτο ο Καμπανιακός άνοιξε το σκορ, όταν ο Καράμπελας βρήκε με εξαιρετική μεγάλη μεταβίβαση τον Ιγνατίδη στην πλάτη της άμυνας του Άρη Αβάτου οποίος αφού πέρασε τον τερματοφύλακα πλάσαρε στο άδειο τέρμα γράφοντας το 1-0.

Ο Καμπανιακός συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας κι έφτασε κοντά και σε δεύτερο τέρμα πέντε λεπτά αργότερα όταν Μανιός, Ιγνατίδης και Καθάριος Νίκος συνδυάστηκαν εξαιρετικά αλλά η τελική πάσα στον Ξανθόπουλο βγήκε πολύ πλάγια και η τελική του προσπάθεια αποκρούστηκε από τον κεντρικό αμυντικό των κίτρινων. Στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου δε σημειώθηκε κάποια άλλη αξιόλογη στιγμή με τον Καμπανιακό να έχει υψηλά ποσοστά κατοχής μπάλας αλλά να μη γίνεται απειλητικός για την αντίπαλη εστία.

Το δεύτερο ημίχρονο η εικόνα δεν άλλαξε με τους παίχτες του Ηλία Σαπάνη να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε και πάλι όμως από τους φιλοξενούμενους όταν στο 60ο λεπτό μετά από σέντρα μέσα στην περιοχή και κατέβασμα και σουτ του επιθετικού του Άρη η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Γιακουμή.

Η φάση αυτή αφύπνισε τους Κόκκινους της Χαλάστρας οι οποίοι ανέβασαν λίγο τον ρυθμό τους και λίγα λεπτά αργότερα μετά από εκτέλεση κόρνερ του Παύλου Καθάριου ο Βοσκόπουλος νίκησε τους πάντες στον αέρα αλλά η κεφαλιά του αποκρούστηκε αρχικά από τον αντίπαλο τερματοφύλακα και στη συνέχεια βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι. Ένα λεπτό αργότερα μετά από νέα εκτέλεση κόρνερ ο διαιτητής έδειξε τη βούλα του πέναλτι μετά από πτώση του Σαρβανίδη στην περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ιγνατίδης ο οποίος ζευγάρωσε τα προσωπικά του τέρματα αλλά και της ομάδας του.

Τα εναπομείναντα λεπτά είχαν από μια χαμένη ευκαιρία για κάθε ομάδα. Πρώτα απείλησαν οι φιλοξενούμενοι με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή το οποίο βρήκε το δεξί κάθετο δοκάρι του Γιακουμή και στις καθυστερήσεις του αγώνα οι γηπεδούχοι όταν Σαρβανίδης, Ξανθόπουλος και Προσκυνητόπουλος συνεργάστηκαν υπέροχα μέσα στην περιοχή των Κίτρινων αλλά το σουτ του τελευταίου κόντραρε τελευταία στιγμή σε πόδι αμυντικού.

Το τελευταίο σφύριγμα της λήξης του διαιτητή της αναμέτρησης βρήκε τους γηπεδούχους να ανακτούν τη χαμένη διαφορά από την Καβάλα μετά την ήττα στο μεταξύ τους ντέρμπι την προηγούμενη αγωνιστική και να κρατάνε την τύχη της πρώτης θέσης και πάλι στα πόδια τους στους πέντε εναπομείναντες αγώνες που έχουν να δώσουν.

Καμπανιακός (Ηλίας Σαπάνης) : Γιακουμής, Καθάριος Π., Προσκυνητόπουλος, Γιαννόπουλος, Βοσκόπουλος, Σαρβανίδης, Μανιός (67′ Μπουτζίκος), Καράμπελας (85′ Ρακαβίνας), Ιγνατίδης (85′ Πόζογλου), Ξανθόπουλος, Καθάριος Ν. (67′ Ταΐρης)

Άρης Αβάτου (Κώστας Μπεδρελής): Καρά Ισμαήλ, Παπαχρήστου, Λεωντσάκος, Τενεκές, Κουτσούμπας, Βασιλάκης, Αλή Ερτουρούλ (46′ Μουξιός), Αναστασιάδης, Αναγνωστόπουλος (78′ Θεοδωρόπουλος), Κοντογιαννίδης (63′ Ψεμματάς), Γκαρνέτας (78′ Αλαγκιοζίδης)