Basket League : Νίκησε την ΑΕΚ και πήρε τη διαφορά ο Προμηθέας

Στις νίκες επέστρεψε ο Προμηθέας καθώς επικράτησε με 85-72 της ΑΕΚ σ’ εξ αναβολής αναμέτρηση για την 19η αγωνιστική της Basket League ανατρέποντας και τη διαφορά της ήττας (73-70) στο ματς του πρώτου γύρου.

Οι Πατρινοί πλησίασαν την τετράδα με κορυφαίο τον Άντονι Κάουαν ο οποίος σημείωσε 22 πόντους και μοίρασε 12 ασίστ. Ο Χογκ τελείωσε την αναμέτρηση με 17 πόντους και επτά ριμπάουντ ενώ από την ΑΕΚ Ουίλιαμς και Μίτσελ είχαν από 11 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν γρήγορα το προβάδισμα (15-8′) στα μέσα της πρώτης περιόδου με επιθετικές αιχμές τους Βλάντο Γιάνκοβιτς και Κωστή Γόντικα. Οι παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου πάντως, αντέδρασαν άμεσα με συνέπεια ο Προμηθέας να περάσει μπροστά στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-21). Οι γηπεδούχοι επιθετικά τα πήγαιναν περίφημα κορυφαίους τους Κάουαν και Χογκ ανεβάζοντας ψηλά το σκορ με την ΑΕΚ να μην είναι σταθερή στην άμυνα και να είναι άστοχη από μακριά (3/10 τρίποντα).

Στην επανάληψη δεν άλλαξε κάτι ιδιαίτερα καθώς ο ρυθμός που είχε αποκτήσει η αναμέτρηση ευνοούσε τους γηπεδούχους, οι οποίοι δεν άφησαν ανεκμετάλλευτη τη συνεχιζόμενη αστοχία των «κιτρινόμαυρων» από τα 6.75 (4/13 στο 30′). Ο Προμηθέας ανέβασε τη διαφορά στους 12 (60-48 στο 27′), ωστόσο με ένα ξέσπασμα της, η ΑΕΚ έφερε το ματς στα ίσια (60-60 στο 30′), ολοκληρώνοντας επιμέρους σκορ 18-13. Παρόλα αυτά αυτή η προσπάθεια δεν είχε συνέχεια αφού η Ένωση έμεινε χωρίς πόντο για περίπου πέντε λεπτά.

Αυτό το κενό διάστημα των φιλοξενούμενων βοήθησε τον Προμηθέα να αποκτήσει εκ νέου διψήφιο προβάδισμα (72-60 στο 35′), το οποίο αυτή τη φορά προστάτευσε με πολύ μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα, με συνέπεια να φτάσουν σε μία σημαντική επικράτηση πλησιάζοντας στα playoffs της Basket League.

Tα δεκάλεπτα: 22-21, 47-42, 60-60, 85-72