“Κόκκινο” το ντέρμπι της Euroleague και κορυφή! (vid)

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε του Παναθηναϊκού με 81-73 παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Ευρωλίγκας και διεύρυνε το σερί νικών του επί των «πρασίνων» 13-0!

Περιφερειακή αστοχία και αμυντικά κενά δεν επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να επιβάλει τον ρυθμό του. Οι δύο ομάδες έδωσαν μάχη σώμα με σώμα, στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ η ολοκλήρωσή του βρήκε τον Παναθηναϊκό στο +1 (16-17). Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν και με 6π. (16-22 στο 11’), όμως, η εξαιρετική συνεργασία των Κώστα Σλούκα και Ταρίκ Μπλακ επέτρεψε στην ομάδα μας να φέρει με ένα σερί 9-0 τα πάνω κάτω (25-22 στο 13’). Όμως, ο Αμερικανός σέντερ «φορτώθηκε» νωρίς με δύο φάουλ, ο Γιώργος Μπαρτζώκας αναγκάστηκε να τον αποσύρει για να τον προφυλάξει και οι ισορροπίες διαταράχθηκαν ξανά…

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε τη μάχη των ριμπάουντ (21-15), κυκλοφόρησε καλύτερα την μπάλα στην επίθεση και εκμεταλλευόμενος τα τραγικά ποσοστά της ομάδας μας από την γραμμή του τριπόντου (0/9), ανέκτησε το προβάδισμα και έκλεισε το πρώτο εικοσάλεπτο στο +5 (33-38).

Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε άρδην. Οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν στην άμυνα, «χτύπησαν» στην επίθεση με τους Σάσα Βεζένκοφ και Μουστάφα Φαλ και με ένα επί μέρους σκορ 10-1 (44-39 στο 23’) πήραν στα χέρια τους τα ηνία του αγώνα. Βασιζόμενοι σταθερά στην καλή τους άμυνα και παρά τις χαμένες βολές, αλλά και το 1/14 τρίποντα (ως το μοναδικό «ερυθρόλευκο» εύστοχο σουτ από τα 6.75μ. πέτυχε στο 27’ ο Κώστας Παπανικολάου), ο Ολυμπιακός αύξησε κι άλλο τις αποστάσεις 9π. (57-48 στο 30’).

Ο Παναθηναϊκός δεν εγκατέλειψε τη μάχη… Εκμεταλλεύτηκε την επιθετική δυστοκία της ομάδας μας στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου και με ένα σερί 8-0 μείωσε στον πόντο (57-56 στο 32’). Το ματς παρέμεινε ντέρμπι μέχρι το 38’ (73-70), όμως, Τόμας Γουόκαπ και Ταρίκ Μπλακ ανέλαβαν δράση και «καθάρισαν» την υπόθεση νίκη.

Δεκάλεπτα: 16-17, 33-38, 57-48, 81-73.