Bundesliga : Η Μπάγερν έδειξε (ξανά) ποιος είναι το αφεντικό! (vid)

Η Ντόρτμουντ ήλπιζε για τον τίτλο της Bundesliga. Απλά δεν είχε παίξει ακόμη με τη Μπάγερν!

Η Μπάγερν Μονάχου “διέλυσε” την Μπορούσια Ντόρτμουντ με 4-2 και την προσπέρασε με επιβλητικό τρόπο, στην κορυφή της βαθμολογίας της Bundesliga.

Σε ένα ονειρικό ντεμπούτο για τον Τόμας Τούχελ στον πάγκο της, η Μπάγερν Μονάχου έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στην πρωτοπόρο -μέχρι σήμερα- Μπορούσια Ντόρτμουντ, “συντρίβοντάς” τη στο ντέρμπι κορυφής της Bundesliga.

Με μία μοναδική παράσταση, οι “Βαυαροί” πέτυχαν τέσσερα γκολ και έχασαν ένα… τσουβάλι ευκαιρίες για ένα… τρομακτικό σκορ, έχοντας “καθαρίσει” το παιχνίδι από το πρώτο 25λεπτο του αγώνα. Ένα απίθανο λάθος του τερματοφύλακα των “Βεστφαλών” άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους μόλις στο 13ο λεπτό, για να ακολουθήσουν δύο τέρματα του Τόμας Μίλερ σε λιγότερο από εφτά λεπτά.

Ο Κομάν “εκτόξευσε” το προβάδισμα της ομάδας του στο 50′, με την Ντόρτμουντ να μειώνει στη συνέχεια με πέναλτι του Τσάν στο 73′ και πλασέ του Μάλεν στο 90′, αλλά να έχει γλιτώσει παράλληλα πολλά ακόμη γκολ από την… απροσεξία των παικτών της Μπάγερν Μονάχου. Η ομάδα του Τούχελ, που υπήρξε στο παρελθόν και προπονητής της Ντόρτμουντ, πέρασε παρόλα αυτά στην κορυφή της Bundesliga, αφήνοντας πίσω της στο -2 τους “Βεστφαλούς”.

Μπάγερν Μονάχου (Τόμας Τούχελ) : Ζόμερ, Ουπαμεκανό, Ντε Λιχτ, Παβάρ, Κίμιχ, Γκορέτσκα (86′ Χράφενμπερχ), Σανέ, Κομάν (79′ Μουσιάλα), Τσούπο Μότινγκ (68′ Μανέ), Ντέιβις (79′ Κανσέλο), Μίλερ (68′ Γκνάμπρι)

Ντόρτμουντ (Έντιν Τέρζιτς) : Κόμπελ, Σλότεμπεργκ, Ζίλε, Ρίερσον (46′ Εζτζάν), Βολφ, Μπέλιγχαμ, Τζαν, Γκερέιρο, Αλέ (60′ Νταχούντ), Μπραντ (46′ Μάλεν), Ρόις (61′ Μουκοκό)