Handball Premier : Πρώτο βήμα πρόκρισης στον τελικό για τον Ολυμπιακό

Με το «δεξί» στα play off του πρωταθλήματος «μπήκε» η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού, η οποία έκανε το πρώτο από τα δύο βήματα, για την πρόκριση στην τελική φάση.

Στον πρώτο ημιτελικό της Handball Premier, οι πρωταθλητές Ελλάδας επικράτησαν με 27-19 του ΠΑΟΚ στο κλειστό της Ηλιούπολης και έκαναν το 1-0 στη σειρά, σε ένα ματς στο οποίο «πάλεψαν» χωρίς τον Καραμπουρνιώτη στο δεύτερο ημίχρονο (ενώ δεν αγωνίστηκε ο Μιχαηλίδης). Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε απόλυτα επί των «ασπρόμαυρων», πραγματοποίησε εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο και «πήρε» την πρώτη ημιτελική «μάχη» της Handball Premier.

Την Τετάρτη (5/4, 17:30), οι «ερυθρόλευκοι» θα δώσουν τον δεύτερο ημιτελικό με τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη, με στόχο το 2-0 στη σειρά και την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος, για άλλη μία σεζόν.

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω (0-1) από τον ΠΑΟΚ, όμως ο Παπαβασίλης ισοφάρισε (1-1) στην κόντρα (1:50), με την Οστρούτσκο να δίνει το προβάδισμα (2-1), στο 2:40. Στα μέσα (16:00) του πρώτου ημιχρόνου, οι πρωταθλητές Ελλάδας ισοφάρισαν σε 4-4, με τον Δομπρή, με τον Μοντόρο να «γράφει» το 5-4, με εξαιρετικό σουτ (17:10). Στο 21ο λεπτό, ο Μοντόρο δήλωσε ξανά «παρών», σκοράροντας ένα ακόμα καταπληκτικό γκολ από την περιφέρεια, για το 7-6, ενώ στο 22:20, ο Μπάγιος «χτύπησε» στην κόντρα και έδωσε για πρώτη φορά «αέρα» +2 (8-6) στον Ολυμπιακό.

Ένα λεπτό μετά, ο Μοντόρο έδειξε ξανά την κλάση του, «πιάνοντας» ένα ακόμα φοβερό σουτ με το αριστερό, για το 9-6, ενώ ο Νιόκας «βρήκε» δίχτυα, στο 28:03, για το 10-7. Οι «ασπρόμαυροι» μείωσαν σε 10-8, όμως 30 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε του ημιχρόνου, ο Νίοκας πέτυχε το πιο όμορφο τέρμα του ματς, επαναφέροντας το +3 (11-8) για την ομάδα του Νίκου Γραμματικού. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους «ερυθρόλευκους» μπροστά με +2 (11-9).

Δυνατά «μπήκε» στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός, ο οποίος με γκολ του Γκράτζαν (30:30), προηγήθηκε με 12-9, με τον Δομπρή να κάνει το 13-10, στο 3:28. Με τη συμπλήρωση 34 λεπτών, οι πρωταθλητές Ελλάδας προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +4 (14-10), χάρη σε τέρμα του Παπαβασίλη στην κόντρα, ενώ στο 37:16, ο Οστρούτσκο «έγραψε» το 16-10! Νέο γκολ του Νιόκας, στο 38ο λεπτό και +7 (17-10) για τον Ολυμπιακό, ο οποίος ξέφυγε με +8 (18-10), μετά από σπουδαία προσπάθεια του Μοντόρο (39:50).

Στο 42ο λεπτό, ο Δομπρής «εκτόξευσε» τη διαφορά των «ερυθρόλευκων» στο +10 (20-10), με τον Νιόκας να διατηρεί το προβάδισμα, κάνοντας το 21-11, στο 45:25. Στο 54ο λεπτό, ο Παπαβασίλης επανάφερε το +10 (24-14), με τον νεαρό Κουτουλογένη να ανεβάζει τη διαφορά στο +11 (27-16), στο 57:16.

Έτσι, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 27-19 των Θεσσαλονικέων στην Ηλιούπολη.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 3-3, 3-4, 6-6, 9-6, 11-9 (ημχ), 14-10, 18-10, 20-11, 23-14, 24-14, 27-19.
Διαιτητές: Κινατζίδης – Φωτακίδης. Δίλεπτα: 1-3. Πέναλτι: 0/1 – 1/1

Ολυμπιακός (Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 5, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 4, Κουτουλογένης 1, Κανδύλας, Μπάγιος 2, Παπαδόπουλος, Δομπρής 4, Μπουρζέ, Πασσιάς 1, Μοντόρο 4, Σλαβούλιτσα, Οστρούσκο 3, Γκρατζάν 3, Μπάουερ.

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Δούγιας 1, Ελευθεριάδης 3, Τσαμουρίδης, Νικολαΐδης 2, Παπάζογλου 1, Αποστόλου 1, Τριανταφυλλίδης, Μοϊσίλοφ, Τσαναξίδης 1, Κουκμίσης 1, Καβουσανάκης 1, Τριανταφυλλίδης 2, Λαδάκης 4, Τζωρτζίνης 2, Γιαβασίδης.