LaLiga : Αλληλοεξουδετερώθηκαν Μαγιόρκα και Οσασούνα (vid)

Παίζοντας με 10 παίκτες από το 69ο λεπτό, λόγω της αποβολής του Κοπέτε, η Μαγιόρκα έμεινε «όρθια» απέναντι στην Οσασούνα και απέσπασε «λευκή» ισοπαλία (0-0), στο εναρκτήριο παιχνίδι της 27ης αγωνιστικής της LaLiga.

Κακό ματς, ελάχιστες φάσεις και χαρακτηριστικό είναι πως στο α’ μέρος δεν υπήρχε ούτε μια ευκαιρία. Στο 69′ αποβλήθηκε ο Κοπέτε για τους Νησιώτες, με την Οσασούνα να απειλεί στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά σε δυο περιπτώσεις ο γκολκίπερ Ραΐκοβιτς είχε τις απαντήσεις.

Επί της ουσίας ο αγώνας ήταν «αδιάφορος» βαθμολογικά μόνο για τους φιλοξενούμενους, που με το βαθμό ξέφυγαν με +9 από την 18η Βαλένθια, ενώ από την πλευρά τους οι «νησιώτες» θα περιμένουν να μάθουν τα υπόλοιπα αποτελέσματα των ομάδων που βρίσκονται πιο κάτω στην κατάταξη, για να μάθουν σε ποια θέση θα βρεθούν, 11 αγωνιστικές πριν από το φινάλε της περιόδου.