LaLiga : Μεγάλη νίκη για τη Σεβίλλη, άφησε δύο πολύτιμους η Μπιλμπάο (vid)

Με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο η Σεβίλλη κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης, απέναντι στη μαχητική Κάντιθ, στο Νουέβο Μιραντίγια.

Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες δεν παρουσίασαν κάτι το ιδιαίτερο, οι ευκαιρίες, μόλις τρεις και όχι κάτι το αξιοσημείωτο, όλες για τους φιλοξενούμενους.

Στο δεύτερο όμως τα πράγματα άλλαξαν, ήρθαν οι ευκαιρίες, αλλά κυρίως τα γκολ για τους Σεβιγιάνους με τον Οκάμπος να ανοίγει το σκορ στο 51′ και τον Εν Νεσίρι να κάνει το 2-0 στο 74ο λεπτό.

Η Μπιλμπάο υποδέχτηκε στο Σαν Μαμές στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής την Χετάφε, με στόχο τη νίκη που θα την έφερνε πιο κοντά στις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη. Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε, πάλεψε, είχε την ενέργεια, την διάθεση και την όρεξη, ωστόσο αυτό που της έλειπε ήταν η ευστοχία στην τελική προσπάθεια. Ο Ινιάκι Γουίλιαμς, πήρε αρκετές προσπάθειες, αλλά η εξαιρετικά παρατεταγμένη αμυντικά Χετάφε, παίζοντας με διπλό μαρκάρισμα επάνω του, δεν τον άφησε να γίνει όσο απειλητικός θα ήθελε.