Ο Ιωνικός νίκησε τον Αστέρα και ανέβηκε στην 7η θέση

Χάρη σε ένα αυτογκόλ του Καρμόνα στο 10ο λεπτό, ο Ιωνικός πήρε αυτό που ήθελε στο ματς με τον Αστέρα Τρίπολης και έκανε σημαντικό βήμα για την παραμονή στη Super League.

Οι Αρκάδες έχασαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία τους στο ματς, σε κεφαλιά του Ινγκλέσιας στις καθυστερήσεις, με αποτέλεσμα να φύγουν με την ήττα από τη Νίκαια.

Οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν έτσι ένα πολύ σημαντικό “τρίποντο”, το οποίο τους φέρνει πάνω από το Λεβαδειακό στη βαθμολογία των πλέι άουτ της Super League 1, αλλά και στο -2 από τον ΠΑΣ Γιάννινα και τη… σωτηρία.

Η εντυπωσιακή ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι φίλοι του Ιωνικού με πυροτεχνήματα και καπνογόνα, φαίνεται πως έδωσαν την απαραίτητη ώθηση στους παίκτες της ομάδας, οι οποίοι μπήκαν πολύ δυναμικά στην αναμέτρηση. Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήρθε μόλις στο 5ο λεπτό, με τον Τασουλή να απομακρύνει σωτήρια πάνω στην γραμμή την γυριστή κεφαλιά του Μάντζη.

Έχοντας κλείσει τους φιλοξενούμενους στο 1/3 του γηπέδου και πιέζοντας με συχνότητα την άμυνα των Αρκάδων, ο Ιωνικός απείλησε εκ νέου στο 8ο λεπτό με το δυνατό σουτ του Μασάς έπειτα από τακουνάκι του Φαντιγκά.

Δύο λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι εξαργύρωσαν την ανωτερότητά τους, με έναν μάλλον τυχερό και ανορθόδοξο τρόπο. Συγκεκριμένα, ο κεντρικός αμυντικός των Αρκάδων, Καρμόνα, έκανε το «τσαφ» στην «καρδιά» της μικρής περιοχής, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του μετά από επικίνδυνο γύρισμα του Μύγα από τα αριστερά.

Το γκολ φαίνεται πως «αφύπνισε» τον νωχελικό στα πρώτα λεπτά, Αστέρα, με την ομάδα του Άκη Μάντζιου να ανεβάζει αμέσως τις γραμμές της. Στο 13’, καταγράφηκε η πρώτη τελική των φιλοξενούμενων με το άστοχο σουτ του Αλάγκμπε , οι οποίοι πάντως δυσκολευόντουσαν να βγουν με αξιώσεις μπροστά στα καρέ του Χουτεσιώτη.

Στο 22’, ο Σεμπά λίγο έλειψε να κάνει το 2-0, όταν μετά από ωραία ντρίπλα, πάτησε περιοχή, με τον Τασουλή να διώχνει πριν προλάβει ο Βραζιλιάνος να εκτελέσει. Επτά λεπτά μετά, ο Μάντζης έπιασε ένα συρτό σουτ έξω από την περιοχή, αναγκάζοντας τον Τσιφτσή σε μία δύσκολη επέμβαση στην αριστερή του γωνία. Αυτή ήταν και η τελευταία αξιοσημείωτη φάση του πρώτου ημιχρόνου, με τον Ιωνικό να διαχειρίζεται σωστά το ματς.

Κι αν τα 35 λεπτά από το γκολ του Ιωνικού ως τη λήξη του ημιχρόνου έμοιαζαν δύσκολα, εκείνο που ακολούθησε έμοιαζε με το κλίμα της ημέρας… Ήταν σαν ένα κακόγουστο αστείο στο βράδυ του Σαββάτου. Από το 45 ως το 60: Μηδέν ευκαιρίες και μία αλλαγή. Από το 61 ως το 75: Μισή ευκαιρία (το παράλληλο γύρισμα του Μασάς σε κενή εστία) και τέσσερις αλλαγές. Από το 76 ως το φινάλε: Μισή ευκαιρία και μία ευκαιρία (το τετ-α-τετ του Σεμπά που δεν έφερε καν τελική προς την εστία και την κεφαλιά του Ιγκλέσιας που έφυγε άουτ) και τέσσερις αλλαγές. Το συγκλονιστικότερο γεγονός στην Νεάπολη ήταν οι αλλαγές και παρότι υπήρχαν διαστήματα που η ένταση και ο ρυθμός στον αγωνιστικό χώρο ανέβαιναν, έβρισκαν γρήγορα πάλι το δρόμο προς την κατιούσα.

Ιωνικός (Μιχάλης Γρηγορίου) : Χουτεσιώτης, Μασάς (85′ Γούλερι), Βαλεριάνος, Τσιγκρίνσκι, Μύγας, Ρομαό (90+1′ Μπουένα), Σάκιτς, Φαντινγκά (78′ Σόουζα), Κάνιας, Σεμπά, Μάντζης (90+1′ Ελευθεριάδης)

Αστέρας Τρίπολης (Άκης Μάντζιος) : Τσιφτσής, Ατιένζα, Καστάνο (68′ Τζουκάνοβιτς), Καρμόνα, Τασουλής, Αλάγκμπε (73′ Ιγκλέσιας), Σανταφέ (67′ Τιλίκα), Ριέρα (53′ Μπαρτόλο), Σίτο (73′ Ντεμιτένκο), Μπερτόλιο, Μπαράλες.