Bundesliga : Μεγάλο “διπλό” της Χόφενχαϊμ στο Weserstadion (vid)

Μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχε η Χόφενχαϊμ στη Βρέμη, καθώς επικράτησε 2-1 της Βέρντερ στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Bundesliga και έκανε ένα αποφασιστικό βήμα για την παραμονή στην κατηγορία.

“Σβηστό” ήταν το πρώτο μέρος με λιγοστές ευκαιρίες και άτολμες τις δύο ομάδες, ωστόσο στο δεύτερο μέρος η Χόφενχαϊμ μπήκε… φορτσάτη και με δύο γκολ σε ένα δίλεπτο έριξε στα… σκοινιά τη Βέρντερ.

Ο Αντρέι Κράμαριτς άνοιξε το σκορ στο 50ο λεπτό μετά από σέντρα του Ανχελίνιο, ενώ στο 52ο λεπτό ο Μπαουμγκάρτνερ έκανε το 2-0 για τη Χόφενχαϊμ.

Η Βέρντερ άργησε να αντιδράσει, μείωσε σε 2-1 με τον Πίπερ στο 76ο λεπτό, ενώ στο 92′ είχε δοκάρι με τον Φίλιπς και τη χαμένη ευκαιρία για να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας.

Η ομάδα από τη Βρέμη έμεινε στην 11η θέση και τους 31 βαθμούς, ενώ η Χόφενχαϊμ ξέφυγε από την επικίνδυνη ζώνη και με 25 βαθμούς είναι στην 15η θέση της κατάταξης.