LaLiga : Μεγάλη νίκη της Βιγιαρεάλ, κρατάει ζωντανό το όνειρο για Champions League (vid)

Ένα τετράλεπτο αρκούσε στη Βιγιαρεάλ προκειμένου να σκοράρει με τον Ντάνι Παρέχο στο 77′ και τον Νικολάς Τζάκσον στο 81′ και να επικρατήσει 2-0 της Ρεάλ Σοσιεδάδ στο «Λα Κεράμικα» στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της La Liga.

To «κίτρινο υποβρύχιο» πλέον αύξησε σημαντικά τις ελπίδες του να κυνηγήσει μία θέση στην πρώτη τετράδα και ένα από τα χρυσοφόρα εισιτήρια για τους ομίλους του Champions League, καθώς όχι μόνο πήρε ένα σπουδαίο τρίποντο αλλά το έκανε και απέναντι σε έναν από τους δύο βασικούς της αντιπάλους για την 4η θέση.

Οι φιλοξενούμενοι παρά την ήττα είδαν τη βαθμολογική τους θέση να παραμένει αναλλοίωτη και περιμένουν το αποτέλεσμα της βραδινής αναμέτρησης ανάμεσα σε Ατλετικό Μαδρίτης και Μπέτις για να δουν εάν στο τέλος της ημέρας θα αποκτήσουν συγκάτοικο στη βαθμολογία.

Μετά από ένα στείρο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο αμφότερες οι ομάδες επιδίωξαν πρωτίστως να μην δεχτούν γκολ, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με εκτέλεση πέναλτι του Ντάνι Παρέχο στο 77΄και μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Σενεγαλέζο, Νικολάς Τζάκσον να πετυχαίνει το 2-0.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης ότι ο σκόρερ του δεύτερου γκολ είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο από τον Κίκε Σετιέν στο 62′ και στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης αντίκρισε για δεύτερη φορά τη κίτρινη κάρτα του Χιλ Μανθάνο και άφησε την ομάδα του με αριθμητικό μειονέκτημα.