LaLiga : Στα έξι σταμάτησε η Ρεάλ, πολύτιμος βαθμός στο Balaidos για την Αλμερία (vids)

Πιάνοντας εκπληκτική απόδοση στο πρώτο ημίχρονο και με τον Καρίμ Μπενζεμά να σημειώνει χατ-τρικ, η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε με χαρακτηριστική άνεση την Βαγιαδολίδ στο “Μπερναμπέου” (6-0) για την 27η αγωνιστική στη La Liga.

Επιστροφή στις νίκες για την Ρεάλ Μαδρίτης στη La Liga με εμφατικό τρόπο. Η ομάδα του Αντσελότι δεν συνάντησε… αντίσταση από την Βαγιαδολίδ και επικράτησε με 5-0, “καθαρίζοντας” το “τρίποντο” από το πρώτο ημίχρονο, όταν και πέτυχε τέσσερα γκολ.

Με τη νίκη αυτή, οι “μερένγκες” έφτασαν τους 59 βαθμούς (δεύτεροι στο βαθμολογικοί πίνακα) και βρίσκονται στο -12 από την πρωτοπόρο, Μπαρτσελόνα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την Ρεάλ Μαδρίτης, ήταν ο Καρίμ Μπενζεμά. Ο Γάλλος επιθετικός σημείωσε χατ-τρικ, μέσα σε οκτώ λεπτά (29′, 32′ και 36′).

Το σκορ για την “Βασίλισσα” άνοιξε ο Ροδρίγκο στο 22′, ενώ ο Βραζιλιάνος σκόραρε και στο 66′, τέρμα που ακυρώθηκε από το VAR για χέρι. Ο Ασένσιο έκανε 5-0 στο 73′, ενώ το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 90+2′ από γκολάρα του Λούκας Βάσκεθ.

Νωρίτερα, η Αλμερία πήρε σημαντικό βαθμό στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην κατηγορία, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τη Θέλτα στο Βίγο.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 7ο λεπτό με κεφαλιά του Μπάμπιτς μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ρομπερτόνε, ενώ η Θέλτα βρήκε γρήγορα το γκολ της ισοφάρισης, καθώς στο 10ο λεπτό ο Σεφέροβιτς με κοντινό πλασέ έκανε το 1-1.

Η Αλμερία πήρε εκ νέου το προβάδισμα μετά από εξαιρετική προσπάθεια του Σουάρεζ και πλασέ του Πουιγμάλ στο 32ο λεπτό, ενώ ο Πέρεθ με δυνατό σουτ στο 42′ διαμόρφωσε το τελικό 2-2 στο “Μπαλαΐδος”.

Η Θέλτα είναι στην 10η θέση της κατάταξης με 35 βαθμούς, ενώ η Αλμερία έφτασε τους 27 βαθμούς και ισοβαθμεί με την Εσπανιόλ στη 17η θέση του βαθμολογικού πίνακα της La Liga.