Serie A : Επιστροφή στις νίκες και στον…δρόμο για το Champions League η Ρόμα (vid)

Σημαντική νίκη για την Ρόμα επί της Σαμπντόρια με 3-0 χάρη σε γκολ των Τζίνι Βαϊνάλντουμ, Πάολο Ντιμπάλα και Ελ Σαράουι.

Η Ρόμα υποδέχθηκε την Σαμπντόρια στο Ολίμπικο με την ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο να θέλει να πάρει εισιτήριο για το Τσάμπιονς Λιγκ της επόμενης σεζόν. Οι γηπεδούχοι προέρχονταν από σκληρή ήττα με 1-0 από την μεγάλη αντίπαλο Λάτσιο και ήθελαν να βγάλουν αντίδραση. Στο συγκεκριμένο ματς ήταν εκτός οι Μαντσίνι, Κριστάντε και Ιμπάνιεζ, καθώς και ο κεντρικός αμυντικός Κούμπουλα.

Η Σαμπντόρια από την άλλη, ούσα προτελευταία και ερχόμενη από σπουδαίο τρίποντο επί της Βερόνα πήγε αποφασισμένη για μια υπέρβαση. Ο Ντέγιαν Στάνκοβιτς, προπονητής των φιλοξενούμενων, βρέθηκε αντιμέτωπος με τον Ζοσέ Μουρίνιο τον οποίο είχε προπονητή στην Ίντερ. Μια μάχη δασκάλου και μαθητή θα μπορούσαμε να πούμε.

Στο ματς, η Ρόμα κυριάρχησε πλήρως. Είχε την κατοχή της μπάλας, την κυκλοφορούσε σε επικίνδυνες ζώνες και έφτασε στο γκολ της νίκης με τον Βαϊνάλντουμ στο 57ο λεπτό. Το έργο της Σαμπντόρια είχε γίνει δύσκολο με την αποβολή του Μουρίγιο στο 52′. Ο Πάολο Ντιμπάλα σημείωσε το 2-0 στο 88‘ και κλείδωσε την νίκη για τους γηπεδούχους. Το γκολ του Ελ Σαράουι στις καθυστερήσεις έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση της Ρόμα.