Volley League (Play out) : Κρατάει γερά ο Άθλος Ορεστιάδας, υποβιβάστηκε o Αριστοτέλης Σκύδρας

Ο Άθλος Ορεστιάδας πήρε σπουδαία νίκη στα Καλύβια επί του Αριστοτέλη Σκύδρας με 3-0 σετ και διατήρησε την απόσταση ασφαλείας των 8 βαθμών από τον ΟΦΗ τέσσερις αγωνιστικές πριν από το τέλος των πλέι άουτ.

Μετά από αυτή την ήττα ο Αριστοτέλης Σκύδρας υποβιβάστηκε και τυπικά στην Pre League και θα συνεχίσει να αγωνίζεται στα πλέι άουτ μέχρι να κριθεί και η δεύτερη θέση του υποβιβασμού.

Καθοριστικό ήταν το 1ο σετ όπου ο Άθλος κατάφερε να κάνει ανατροπή στο σκορ παρότι έχανε 23-21 και 24-23. Με σερί 3-0 κατάφερε να κάνει την ανατροπή και με 26-24 να πάρει το σετ κάνοντας το πρώτο βήμα για τη νίκη. Είχαν προηγηθεί συναρπαστικές εναλλαγές στο σκορ. Ο Άθλος ήταν μπροστά 9-5, ο Αριστοτέλης ισοφάρισε 10-10 και με σερί 4-0 προηγήθηκε 22-20 αλλά δεν κατάφερε να έχει συνέχεια.

Σχεδόν ίδια εικόνα στο 2ο σετ με τον Άθλο να προηγείται πάλι με +3 (12-9). Ο Αριστοτέλης ισοφάρισε 16-16. Ακολούθησε ράλι στο σκορ μέχρι το 21-21. Ο Άθλος με δύο καθοριστικούς πόντους προηγήθηκε 23-21 και κράτησε τη διαφορά μέχρι το τέλος για το 25-23.

Τα πάνω κάτω ήρθαν στο 3ο σετ. Αν και ο Αριστοτέλης μπήκε δυνατά με προβάδισμα 3-4 πόντων (7-3, 10-6, 15-11 και 16-13). Εκεί ο Άθλος έκανε την ανατροπή του αγώνα με σερί 5-0 προσπέρασε 18-16. Η χαριστική βολή δόθηκε στο 17-18. Εκεί ο Άθλος έκανε νέο μεγάλο σερί 6-0 και έφτασε το σκορ στο 24-17. Το σετ έκλεισε 25-19 για το 3-0 σετ.

Διαιτητές: Αβραμίδης, Δανιηλίδου, Παρατηρητής: Καραμπαλάσης, Επόπτες: Σαρακινίδης, Χανός, Γραμματεία: Πασπάλα.

Τα σετ: 0-3 (24-26, 23-25, 19-25)