Μοιρασιά που δεν…βολεύει κανέναν στην Ηγουμενίτσα

Σε ένα δυνατό «μπρα ντε φερ», Μακεδονικός και Θεσπρωτός έπαιξαν με πολλή ένταση και μεγάλο κίνητρο για την 18η αγωνιστική της Super League 2 στο Δημοτικό Στάδιο Ηγουμενίτσας, για να αναδειχθούν τελικά ισόπαλοι με σκορ 1-1. Ο Σιμόνι άνοιξε το σκορ στο 3ο λεπτό για τους «πράσινους», ενώ ο Δρίτσας ισοφάρισε στο 57′.

Μια ισοπαλία ωστόσο που δεν είναι και το καλύτερο αποτέλεσμα τη δεδομένη στιγμή, καθώς το μεν “πλατανόφυλλο” παραμένει στην προτελευταία χωρίς να έχει φτάσει ακόμη σε διψήφιο αριθμό βαθμών, ενώ ο Μακεδονικός παραμένει κοντά στην επικίνδυνη ζώνη.

Το πρώτο παιχνίδι του Άγγελου Ζαζόπουλου ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς, αφού μόλις στο 3ο λεπτό ο Σιμόνι σκόραρε με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Τσουκάνη από δεξιά.

Ο Μακεδονικός μπήκε με μεγάλη διάθεση στο παιχνίδι, πιέζοντας ομαδικά τόσο ψηλά όσο και στο μεσαίο μπλοκ, προσπαθώντας να εξαναγκάσει τον αντίπαλο του σε λάθη.

Την ίδια ώρα, η ομάδα του Ρότσα είχε ως σαφή πρόθεση να φτιάξει χώρους στην πλάτη της άμυνας του Μακεδονικού και να στοχεύσει τον Δρίτσα που επεδίωκε να «τρυπώσει» σε αυτούς. Σε όλο το πρώτο ημίχρονο, παρότι κάθε γέμισμα προς τα καρέ του Γουναρίδη έφερνε δυνητικά πίεση, Λισγάρας και Σαραγιώτης δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα, με τους «πράσινους» να καθαρίζουν και όλες τις δεύτερες μπάλες!

Από την άλλη βέβαια, οι Θεσσαλονικείς δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν κάποια από τις αρκετά υποσχόμενες αντεπιθέσεις που βρήκαν, καθυστερώντας με τη μπάλα στα πόδια και «ακυρώνοντας» τις καλές επιλογές. Η μεγαλύτερη στιγμή ήρθε στο 40ό λεπτό, όταν, κυνηγώντας μια χαμένη μπαλιά, ο Τσιλιγγίρης πρόλαβε να βάλει το πόδι του προ του Τσιμόπουλου, όμως χωρίς ισορροπία το σώμα του είχε προσανατολισμό διαγώνιο προς την εστία και η μπάλα έφυγε πλάγια.

Στο δεύτερο ημίχρονο, παίρνοντας ώθηση και από την κερκίδα τους, οι παίκτες του Θεσπρωτού έφτασαν πολύ σύντομα κοντά στην ισοφάριση με στατική φάση: ο Γουναρίδης δεν εξουδετέρωσε τη σέντρα από το κόρνερ, η μπάλα έμεινε στην περιοχή και ο Μαρτίνες την έσπρωξε προς την εστία, με τον Λεωνιδόπουλου να παρεμβαίνει προ της τελικής γραμμής και τον Γκέντσογλου να διώχνει σε δεύτερο χρόνο.

Και ενώ ο Θεσπρωτός έμοιαζε επιρρεπής σε λάθη λόγω της βιασύνης του, τελικά βρήκε την ισοφάριση στο 57′: ο Δρίτσας ξέφυγε ωραία στην πλάτη της άμυνας και αυτήν τη φορά η μεταβίβαση που δέχτηκε – από τον Γώγο – ήταν αποτελεσματική: ο φορ των γηπεδούχων τσίμπησε τη μπάλα προ του Γουναρίδη και την έστειλε στα δίχτυα, παρά την απέλπιδα προσπάθεια του Λισγάρα με τάκλιν να προλάβει το απευκταίο.

Ατομικές ενέργειες του Ζαφειράκη στην αριστερή πτέρυγα άρχισαν να δίνουν πνοή στον Μακεδονικό, ενώ και ο Σαραντίδης, που μπήκε στο παιχνίδι κόντρα στην πρώην ομάδα του στο 72′, προβλημάτισε με το κορμί του Γώγο και Βασιλάκη. Ωστόσο, ο Μακεδονικός δεν βρήκε τη μεγάλη φάση που αναζητούσε, με τον Θεσπρωτό να έχει την τελευταία καλή στιγμή σε έναν αγώνα με πολλή ένταση, στο 77ο λεπτό, όταν ο Γώγος πήρε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ και ο Γουναρίδης απέκρουσε στη γωνία του παραχωρώντας κόρνερ.

Το 1-1 ήταν και το τελικό – και μάλλον δίκαιο – αποτέλεσμα σε μια δυνατή μάχη.

Θεσπρωτός (Χουάν Ραμόν Ρότσα): Τσιμόπουλος, Γώγος, Βασιλάκης, Ρίζος, Κωνσταντίνου, Πανταζέλος (46′ Μαρτίνες), Ρούσης (58′ Καραμποΐκης), Οικονομικός (‘ Σάνι), Κουέβας (70′ Λύγκας), Μπίκας (82’ Παππάς), Δρίτσας

Μακεδονικός (Άγγελος Ζαζόπουλος): Γουναρίδης, Μπρατσιάνη (82′ Χασάνογλου), Λισγάρας, Σαραγιώτης, Τσουκάνης, Παναγιωτούδης, Λεωνιδόπουλος (82′ Γαρύφαλλος), Τσιλιγγίρης (46′ Ζαφειράκης), Γκέντσογλου, Σιατραβάνης (82′ Μιλισάβλιεβιτς), Σιμόνι (72′ Σαραντίδης)