Στον τελικό του πρωταθλήματος ο Ολυμπιακός, 3-0 τον Μίλωνα

Με σερβίς που του απέφερε 14 πόντους, ο Ολυμπιακός επικράτησε στο «Μελίνα Μερκούρη» στο Ρέντη με 3-0 σετ του Μίλωνα και με 3-0 νίκες προκρίθηκε στους τελικούς της Volley League.

Οι Κυπελλούχοι Ευρώπης επικράτησαν με 3-0 σετ (25-20, 25-18, 29-27) του Μίλωνα στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», στον τρίτο ημιτελικό των πλέι οφ της Volley League, έκαναν το 3-0 στη σειρά και προκρίθηκαν στην τελική φάση! Ο Ολυμπιακός, μετά τις νίκες (3-0, 1-3) στους δύο πρώτους ημιτελικούς σε Ρέντη και Νέα Σμύρνη, έκανε το «τρία στα τρία» επί του Μίλωνα, σε ένα ματς στο οποίο κυριάρχησε, μετρώντας 14 άσσους, ενώ αγωνίστηκε με τον Δαλακούρα λίμπερο, αντί του Τζιάβρα και τον Χανδρινό, αντί του Κουμεντάκη, με τον Παπαγγελόπουλο να αγωνίζεται κεντρικός. Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Ιντάλγκο, με 18 πόντους και επτά άσσους, ενώ ο Στερν μέτρησε 16 και ο Χανδρινός 12. Στους τελικούς της διοργάνωσης, οι «ερυθρόλευκοι» θα αντιμετωπίσουν ή τον ΠΑΟΚ ή τον Παναθηναϊκό (2-0 οι «ασπρόμαυροι»), για την κατάκτηση του τίτλου του πρωταθλητή.

Στην έναρξη της αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5-4, ύστερα από μπλοκ του Τράβιτσα, αλλά στη συνέχεια, βρέθηκε πίσω στο σκορ, για να προσπεράσει εκ νέου στο 12-11, με άσσο του Ιντάλγκο. Οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 17-18, με τον Μίλωνα να ξεφεύγει με +2 στο 17-19. Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν και μετά το 20-20, με ένα εντυπωσιακό 5-0 και τον Ιντάλγκο να σημειώνει τους τέσσερις διαδοχικές πόντους με τρεις άσσους, έφτασαν στο 25-20, χάρη στο οποίο προηγήθηκαν με 1-0 στα σετ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε με την ίδια φόρα στο δεύτερο σε και έφτασε στο 5-3, με άσσο του Στερν και στο 6-3, ύστερα από επίθεση των φιλοξενούμενων, που πέρασε άουτ. Στη συνέχεια, οι Κυπελλούχοι Ευρώπης αύξησαν στο +4 το υπέρ τους προβάδισμα, για το 9-5, για να δεχθούν ένα 3-0 σερί, με το οποίο ο Μίλωνας μείωσε σε 9-8. Ο Παπαγγελόπουλος δεν επέτρεψε την ισοφάριση, σημειώνοντας το 10-8, για να «γράψει» ο Χανδρινός με δυο άσσους το 12-9 και το 14-9. Με δυο διαδοχικούς άσσους, ο Ιντάλγκο σημείωσε το 19-12 για τον Θρύλο, που είχε κυριαρχήσει στο σημείο αυτό και έφτασε με άνεση στο 25-18, για το 2-0 στα σετ.

Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 4-7 και 5-8, για να ισοφαρίσει σε 8-8, με τριπλό μπλοκ στον Εφραιμίδη και να προηγηθεί με 9-8, με επίθεση του Στερν. Το «ερυθρόλευκο» σερί μετά το 5-8, έφτασε στο 5-0 για το 10-8, ύστερα από λάθος των φιλοξενούμενων. Ο Χανδρινός, με άσσο, έγραψε το 12-9 για τον Ολυμπιακό, όμως ο Μίλωνας ανέτρεψε την κατάσταση στη συνέχεια και προηγήθηκε με 14-16 και με 16-18. Οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν σε 18-18 και σε 19-19, με τον Χανδρινό, με τον Ιντάλγκο να σημειώνει το 20-20. Ο Μίλωνας έφτασε στο 20-22, αλλά με δυο πόντους του Στερν (επίθεση και άσσο), διαμορφώθηκε το 22-22. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν εκ νέου (22-23) και πήγαν στο σετ μπολ με 23-24, για να ισοφαρίσει ο Χανδρινός σε 24-24. Το δεύτερο σετ μπολ του Μίλωνα (24-25) «έσβησε» ξανά ο Χανδρινός (25-25), ενώ στο τρίτο (25-26) προήλθε νέα ισοφάριση, για το 26-26. Ακολούθησε το 26-27, με το Στερν να ισοφαρίζει σε 27-27, για να φτάσει στο πρώτο δικό του σετ μπολ ο Ολυμπιακός, ύστερα από άσσο του Παπαγγελόπουλου (28-27) και δια χειρός Ιντάλγκο στο 29-27 και την τελική επικράτηση με 3-0 σετ.

Διαιτητές: Νικάκης, Φραγκάκης, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Σπίγγου, Παπαθανασίου, Γραμματεία: Ψάρρα.