Serie A : “Επαγγελματική” νίκη της Ρόμα στο Olimpico, στο 90+5′ η νίκη της Βερόνα (vids)

Η τέλεια αγωνιστική είναι αυτή για την ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο. Μίλαν και Ίντερ έχασαν βαθμούς η ίδια νίκησε 0-1 την Τορίνο και αφού τις προσπέρασε, περιμένει να δει χαλαρή το Λάτσιο-Γιουβέντους ελπίζοντας σε απώλεια των Laziali που είναι στο +2.

Στο 8’ άνοιξαν το σκορ οι Giallorossi όταν ο Ντιμπάλα μετέτρεψε σε γκολ το πέναλτι που παραχώρησε ο Σουρς με χέρι έπειτα από σουτ του Ζαλέβσκι (0-1). Ηταν το τέλειο ξεκίνημα για τους Ρωμαίους, οι οποίοι στη συνέχεια μπορεί να μην έκαναν άλλη φάση αλλά δεν απειλήθηκααν κιόλας.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να γίνουν απειλητικοί στο 49′ με την κεφαλιά του Μίραντσουκ αλλά ο Ρουί Πατρίσιο απέκρουσε και από εκεί και πέρα τα λεπτά περνούσαν χωρίς να υπάρχει κάποια καλή φάση. Κάτι που δεν ενοχλούσε καθόλου τη Ρόμα αφού είχε το προβάδισμα και στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Εϊμπραχαμ για το δεύτερο γκολ.

Δεν το έβαλε, αλλά και το 0-1 μια χαρά το πανηγύρισε η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο αφού ανέβηκε στην 3η θέση, στο +1 από τη Μίλαν και στο +2 από την Ίντερ.

Την ίδια ώρα, η Βερόνα πετύχαινε μια μεγάλη νίκη στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων κόντρα στη Σασουόλο, χάρη στο γκολ του Αντόφλο Γκάικ.