LaLiga : Δύσκολα στο Carranza η Ρεάλ, μείωσε τη διαφορά η Μπέτις (vids)

Μπορεί να… αγχώθηκε λίγο αλλά η Ρεάλ Μαδρίτης κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς απέναντι στην Κάντιθ επικρατώντας με σκορ 2-0 εκτός έδρας, στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής της La Liga.

Οι «μερένχες» χρειάστηκαν ουσιαστικά τέσσερα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο για να εξασφαλίσουν τη νίκη σκοράροντας και τα δύο τους τέρματα. Έτσι το σύνολο του Κάρλο Αντσελότι έφτασε τους 62 πόντους όντας στη δεύτερη θέση, ενώ οι γηπεδούχοι έμειναν στους 31 βαθμούς και τη 15η θέση.

Η Μπιλμπάο επικράτησε στο βασκικό ντέρμπι της Σοσιεδάδ με 2-0, χάρη σε δύο γκολ του Ινιάκι Γουίλιαμς. Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε, μπροστά σε 50.000 θεατές, έπαιξε καλό ποδόσφαιρο και έφτασε σε σημαντική νίκη, που την διατηρεί ζωντανή για έξοδο στην Ευρώπη.

Η Σοσιεδάδ, φάνηκε να έχει δώσει περισσότερο βάρος στην άμυνα στο πρώτο ημίχρονο, εν αντιθέσει με την Μπιλμπάο, που από την αρχή έδειξε την διάθεση να κρατήσει μπάλα και να φτάσει στο γκολ.

Μετά από δύο ματς που δεν πήρε βαθμό, η Μπέτις επικράτησε της Εσπανιόλ με 3-1 στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» και σκαρφάλωσε στην πέμπτη θέση της La Liga, προσπερνώντας τη Βιγιαρεάλ. Από την άλλη, η ομάδα της Βαρκελώνης «βυθίστηκε» ακόμη περισσότερο αφού ηττήθηκε για έκτο σερί παιχνίδι και παραμένει κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού.