LaLiga : Ακόμη πιο μακριά από την επικίνδυνη ζώνη η Μαγιόρκα, πέρασε από το Balaidos (vid)

Μάθημα προπονητικής από τον Χαβιέρ Αγκίρε ο οποίος επανέφερε την Μαγιόρκα στις επιτυχίες με το εκτός έδρας 1-0 απέναντι στην Θέλτα. Πρώτη νίκη μετά από έξι ματς για τους νησιώτες με σκόρερ τον Άματ.

Ο Χαβιέρ Αγκίρε έμπλεξε στα δίχτυα του τον Κάρλος Καρβαλιάλ και την Θέλτα στο πρώτο ημίχρονο. Με το 5-3-2 που έριξε στο γήπεδο, σχήμα που δεν περίμενε κανείς, η Θέλτα δεν βρήκε τρόπο να απειλήσει. Ακίνδυνη στο πρώτο ημίχρονο.

Η Μαγιόρκα βρήκε τρεις φάσεις, όλες με τον Άματ και σκόραρε με μια από αυτές (21′) για να προηγηθεί δίκαια στο ημίχρονο 1-0.

Ο Καρβαλιάλ έκανε δύο αλλαγές στο ημίχρονο και άλλες δύο μέχρι το 64ο λεπτό. Κατέληξε να είναι με τρεις επιθετικούς στο γήπεδο. Την πρώτη καλή ευκαιρία την βρήκε στο 82ο λεπτό αλλά το σουτ του Τάπια σταμάτησε στο δοκάρι της Μαγιόρκα.

Ήταν και η μοναδική καλή στιγμή των γηπεδούχων ως το φινάλε του αγώνα το οποίο τους βρήκε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μάγιο (90+2).

Θέλτα (Κάρλος Καρβαχάλ) : Βιγιάρ, Μάγιο, Αϊντού, Νούνιεθ, Γκαλάν (64′ Τσέρβι), Μιγκέλ (46′ Πέρεθ), Μπελτράν, Βέιγκα (64′ Λάρσεν), Ντε λα Τόρε, Άσπας, Σεφέροβιτς (46′ Πασιένσια)

Μαγιόρκα (Χαβιέ Αγκίρε) : Ράικοβιτς, Βάλιεντ, Ραΐγιο, Χατζικάντουνιτς, Σάντσεθ (81′ Καντεουερέ), Μορλάνες (72′ Μπάμπα), Ντε Γαλαρέτα, Λι, Μαφέο, Άματ, Μουρίτσι