Άνετο πέρασμα από την Ηγουμενίτσα για την ΑΕΛ, δύσκολη η παραμονή για τον Θεσπρωτό

Εύκολο απόγευμα για την ΑΕΛ, η οποία στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής του Βορείου Ομίλου της Super League 2, επικράτησε με 2–0 εκτός έδρας του Θεσπρωτού με τέρματα των Ογκμπόε και Νικολιά.

H ομάδα της Θεσσαλίας έμεινε μόνη δεύτερη στον βαθμολογικό πίνακα του 1ου ομίλου, την ίδια ώρα που οι Ηπειρώτες βρίσκονται σε εξαιρετικά δυσμενή θέση όσον αφορά την παραμονή στην κατηγορία.

Με τις καλύτερες δυνατές προϋποθέσεις ξεκίνησαν την αναμέτρηση οι «βυσσινί», οι οποίοι με τη σέντρα του παιχνιδιού κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, με τον συνήθη… «ύποπτο» Μάριο Ογκμπόε, ο οποίος έχει επιστρέψει «καυτός» από τον τραυματισμό του, καθώς με εξαιρετικό τελείωμα μέσα από τη περιοχή, μετά από βαθιά μπαλιά, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0–1.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απαντήσουν, εκμεταλλευόμενοι ένα σοβαρό λάθος της άμυνας για μια ακόμη αγωνιστική, αυτή τη φορά από τον Κοσονού, αλλά το σουτ του Σάνι πέρασε ελάχιστα άουτ. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Παναγιώτης Γκουτσίδης, πραγματοποίησε τη πρώτη του αλλαγή, καθώς ο Κοσονού, που είχε αδιαθεσία τη χθεσινή ημέρα, δεν μπόρεσε να συνεχίσει και αντικαταστάθηκε από τον Μαϊδανό.

Η ΑΕΛ συνέχισε να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού, προσπαθώντας να φτάσει στο δεύτερο γκολ που θα «κλείδωνε» τη νίκη, βρίσκοντας τον τρόπο να διασπάσει σε αρκετές περιπτώσεις την άμυνα του Θεσπρωτού. Στο 32′ ο Κώστας Παπαγεωργίου έκανε το ψηλοκρεμαστό σουτ, αφού είδε εκτός θέσης τον αντίπαλο γκολκίπερ, όμως πάνω στη γραμμή έδιωξαν στη γραμμή. Ενώ την ίδια ακριβώς κατάληξη είχε και η προσπάθεια του Νικολιά επτά λεπτά αργότερα.

Μάλιστα οι γηπεδούχοι στο 43ο λεπτό, έμειναν με παίκτη λιγότερο, καθώς ο Ραστόκα, χτύπησε εκτός φάσης τον Ηλιάδη και αντίκρυσε την απευθείας κόκκινη του διαιτητή. Ενώ το ημίχρονο έκλεισε με μία ακόμη χαμένη ευκαιρία από πλευράς φιλοξενούμενων, όταν από σέντρα του Πλέγα, ο Πεντρόσο έκανε τη κεφαλιά, στέλνοντας τη μπάλα λίγο δίπλα από τα δοκάρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο τώρα, οι «βυσσινί» έφτασαν στο πολυπόθυτο δεύτερο τέρμα. Ήταν το 55ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Ογκμπόε, έκανε τη «λόμπα», με τη μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Πεντρόσο, βρήκε στα δεξιά μέσα στη περιοχή τον Νικολιά και αυτός με διαγώνιο σουτ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του!

Η ΑΕΛ έφτασε πολύ κοντά και σε τρίτο τέρμα στο 83ο λεπτό. Ο Ογκμπόε με το κεφάλι έδωσε στον νεοεισελθόντα Νίνο, αυτός με ωραία κίνηση δημιούργησε χώρο για τον εαυτό του, έκανε το σουτ, αλλά είδε τη προσπάθειά του να καταλήγει στο δοκάρι της αντίπαλης εστίας. Τίποτα δεν άλλαξε στη συνέχεια με τη «Βασίλισσα του Κάμπου», να φτάνει τους 37 βαθμούς, ενώ εκκρεμεί και η εκδίκαση για το ματς στον Βόλο με τη Νίκη Βόλου και συνεχίζει να έχει μαθηματικές ελπίδες για την άνοδο.

Θεσπρωτός (Χουάν Ραμόν Ρότσα): Τσιμόπουλος, Ντόντης, Ραστόκα, Τρομπούκης, Ρούσης, Μαρτίνεζ, Παππάς (70′ Μπίκας), Δρίτσας, Κουέβας (56′ Πανταζέλος), Καραμποΐκης, Σάνι (56′ Χατζάκος).

ΑΕΛ (Παναγιώτης Γκουτσίδης) : Σουλούκος, Παπαγεωργίου Θ. (57′ Καλουτσικίδης), Κοσσονού (30′ λ.τ. Μαϊδανός), Γκοτζαμανίδης, Ηλιάδης, Θωμαΐδης (70′ Νίνο), Πλέγας, Παπαγεωργίου Κ. (46′ Αντράντα) Ογκμπόε, Πεντρόσο, Μαυριάς (46′ Νικολιάς).