Δεν ανέδειξε νικητή το ματς στο Καυτατζόγλειο, στο +5 από τη “ζώνη” ο Μακεδονικός

Σε ένα παιχνίδι που θα μπορούσε να έχει «γύρει» υπέρ και των δύο ομάδων, Ηρακλής και Μακεδονικός αναδείχθηκαν ισόπαλοι δίχως τέρματα στο Καυτανζόγλειο, για την 20ή αγωνιστική της Super League 2.

Οι “πράσινοι” πήραν έναν πολύτιμο βαθμό, στην προσπάθεια που κάνουν για παραμονή στην κατηγορία, έχοντας διαφορά πέντε βαθμών από τη 12η Βέροια.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν την πρώτη ευκαιρία τους στο 8ο λεπτό, σε γυριστό σουτ του Κούστα το οποίο μπλόκαρε – παρεμβάλλοντας το σώμα του – ο Χασάνογλου. Έκτοτε, ωστόσο, δεν κατάφεραν να φανούν απειλητικοί, με τον Μακεδονικό να ισορροπεί και να ψάχνει τρόπο να σκοράρει. Ωστόσο, δεν έλειψε και η ατυχία για τους «πράσινους», με τον Σαραγιώτη να αποχωρεί τραυματίας στο 27ο λεπτό. Ο Κοτταρίδης που πήρε την θέση του, σημειώνοντας την πέμπτη εμφάνιση του στο πρωτάθλημα, τον αντικατέστησε επάξια.

Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να γίνονται ολοένα και πιο επιθετικοί, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία στο 38′ με τον Σαραντίδη: ο Εβρίτης φορ έκλεψε στο ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα έφυγε προς τα πλάγια αλλά έστριψε το σώμα του και εκτέλεσε, με τον Παλαβράκη να αποκρούει. Από το κόρνερ και την σέντρα του Σιατραβάνη, ο Λισγάρας πήρε την κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας! Με το μομέντουμ υπέρ του, ο Μακεδονικός απείλησε ξανά στο 40′, όμως το σουτ του Γκέντσογλου ήταν αδύναμο και δεν δυσκόλεψε τον Παλαβράκη.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς ιδιαίτερο ρυθμό και θέαμα. Τα πράγματα άλλαξαν με την είσοδο των Σιμόνι και Ζαφειράκη, που ταλαιπώρησαν σημαντικά το κεντρικό αμυντικό δίδυμο των γηπεδούχων και τον Πανάγου, που ανέλαβε το προσωπικό μαρκάρισμα του Ζαφειράκη. Οι δύο νεοεισελθόντες συνεργάστηκαν αρκετά, με τον ποδοσφαιριστή του Μακεδονικού να δοκιμάζει σε τρεις περιπτώσεις και το δεξί του πόδι, χωρίς ωστόσο να ανησυχήσει ιδιαιτέρως τον Παλαβράκη.

Στο 76ο λεπτό, ο Γιουμπιτάνα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για «θέατρο», όταν έπεσε εντός περιοχής από μαρκάρισμα του Κοτταρίδη και με τον πάγκο του Ηρακλής να εξεγείρεται προς το πρόσωπο του διαιτητή, ζητώντας πέναλτι. Με δέκα παίκτες, οι παίκτες του Σάκη Τσιώλη δεν το έβαλαν κάτω και, με τον Μακεδονικό να οπισθοχωρεί προστατεύοντας τα κεκτημένα του αγώνα έως τότε, προσπάθησαν να απειλήσουν για να βρουν το γκολ της νίκης.

Ωστόσο, με εξαίρεση το δοκάρι του Τόμας στο 80′, όταν δοκίμασε να «κρεμάσει» τον Γουναρίδη από πολύ μακρινή απόσταση, ο Ηρακλής δεν είχε άλλη αξιοσημείωτη ευκαιρία στον αγώνα. Από την άλλη, απειλητικό έμοιαζε και το σύνολο του Άγγελου Ζαζόπουλου στην αντεπίθεση, με Μιλισάβλιεβιτς και Τσιλιγγίρη να δίνουν νέο τόνο, χωρίς κάποιο αποτέλεσμα όμως.

Οι «πράσινοι» διατήρησαν ανέπαφη την εστία τους για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι για πρώτη φορά μετά την επιστροφή στην δράση (τα διαδοχικά 0-0 με Αναγέννηση Καρδίτσας και Διαγόρα ήταν η προηγούμενη φορά) και δείχνουν να ανακτούν την αμυντική τους σταθερότητα, η οποία φυσικά αποφέρει και βαθμούς. Μάλιστα, ο Μακεδονικός παρέμεινε για τρίτο παιχνίδι αήττητος, υπό τις οδηγίες του Άγγελου Ζαζόπουλου.

Ηρακλής (Σάκης Τσιώλης): Παλαβράκης, Πανάγου, Χρουσιέλ, Κωστούλας, Βιτλής, Παπαστεριανός (60′ Κουντουριώτης), Πατράλης, Κόκκορης (46′ Τότσκα), Τόμας, Γιουμπιτάνα, Κούστα (81′ Μιστκόβσκι)

Μακεδονικός (Άγγελος Ζαζόπουλος): Γουναρίδης, Χασάνογλου, Σαραγιώτης (27′ λ.τ. Κοτταρίδης), Λισγάρας, Τσουκάνης, Παναγιωτούδης, Λεωνιδόπουλος, Σιατραβάνης (74′ Τσιλιγγίρης), Γκέντσογλου (74′ Μιλισάβλιεβιτς), Ουνγιαλίδης (57′ Ζαφειράκης), Σαραντίδης (57′ Σιμόνι)